28 i 29 maja 2024 r., w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty projektu „Career counselling – pracical approach”, realizowanego w ramach programu Erasmus+. W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedsiębiorcy z regionu, co podkreśliło znaczenie projektu dla lokalnej społeczności edukacyjnej i biznesowej. Konferencja została podzielona na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej zaprezentowano informacje o projekcie, szczegółowe cele oraz rezultaty.

Gości powitała Pani dyrektor Adriana Salamończyk. Prowadzącymi byli doświadczeni prelegenci: Pani Edyta Daszkiewicz, Pani Kamila Góra i Pan Janusz Cezary Salamończyk.

Pan Janusz Cezary Salamończyk przedstawił prezentację, omawiając ogólne cele projektu, czas trwania, finansowanie oraz upowszechnianie. Wyjaśnił, że projekt miał na celu stworzenie nowoczesnych narzędzi, wspierających doradztwo zawodowe w szkołach. Następnie przedstawił ogólne założenia platformy internetowej, poradnika dla rodziców oraz filmów video.

Pani Kamila Góra szczegółowo omówiła platformę internetową, na której w prosty sposób prezentowane są zagadnienia z zakresu doradztwa zawodowego, realizowane jako część jednostek lekcyjnych. Przedstawiła również filmy wideo, stworzone w ramach projektu. Filmy te, mają na celu edukowanie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracodawców, na temat różnych zawodów oraz dostarczanie inspiracji i praktycznych informacji, na temat ścieżek kariery.

Kamila Góra

Pani Edyta Daszkiewicz omówiła poradnik zawodowy dla rodziców, który ma na celu wspomaganie ich w procesie wspierania dzieci w wyborze ścieżki kariery. Między dwiema częściami konferencji, przewidziano przerwę kawową, która była doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń. Uczestnicy, przy słodkim poczęstunku, którzy przygotowali uczniowie ZSP w Chojnie, mogli swobodnie porozmawiać o przedstawionych materiałach oraz omówić możliwości współpracy.

Po przerwie odbyły się warsztaty praktyczne, które umożliwiły uczestnikom zastosowanie w praktyce przedstawionych wcześniej narzędzi. Warsztaty były interaktywne, co pozwoliło uczestnikom na praktyczne sprawdzenie, jak wykorzystać nowo zdobyte materiały i narzędzia w codziennej pracy z uczniami.

Po zakończeniu warsztatów, wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat oraz zostali zaproszeni na lunch, który został przygotowany przez pracowników i uczniów ZSP w Chojnie. Była to doskonała okazja, do dalszych rozmów i integracji.

Konferencja była udanym wydarzeniem, które nie tylko skutecznie upowszechniło rezultaty projektu „Career couselling – practical approach”, ale również dostarczyło uczestnikom cennych informacji i praktycznych narzędzi, do pracy w obszarze doradztwa zawodowego. Uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie z wysokiego poziomu organizacji oraz wartości merytorycznej konferencji.

Natalia Łuszczek