21 maja 2024 r., pietnaścioro uczniów klasy 2c LO, wzięło udział w III Konferencji Metodyczno-Naukowej Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego, która odbyła się w ramach VII Zjazdu Klas Mundurowych. Konferencja odbyła się w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, a jej organizatorem był Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji, głos zabrał Komendant Placówki Straży Granicznej w Szczecinie – płk SG Zbigniew Pałka oraz student Grzegorz Mazur. Następnie odbył się pokaz działania Placówki Morskiego Odziału Straży Granicznej w Szczecinie.

W drugiej części konferencji, uczestnicy poruszali się po wyznaczonych stacjach tematycznych:

1. Koła naukowe Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego;
  2. Stanowisko Straży Granicznej – komponent dochodzeniowo-śledczy i komponent ds. cudzoziemców;
  3. Stanowisko Straży Granicznej – komponent kontrolno-patrolowy, z udziałem funkcjonariuszy Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki z siedzibą w Pomellen;
  4. Spotkanie z ambasadorkami bezpieczeństwa narodowego i wewnętrznego US;
  5. Stanowisko Straży Granicznej – komponent morski i lotniczy SG;
  6. Strzelnica laserowa.

Na zakończenie konferencji, uczniowie wraz z opiekunem, otrzymali pamiątkowe bransoletki oraz certyfikaty.

mgr Łukasz Makowski