W terminie od 24 kwietnia do 21 maja 2024 r., realizowane były czterotygodniowe praktyki zawodowe w Marsaskali na Malcie, w których uczestniczyło 16 uczniów Technikum, w zawodach: technik informatyk, technik hotelarstwa, technik budownictwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Praktyki odbywały się w hotelu Sensi, w restauracjach Sensi Lido i Angela’s i Taninu oraz w Urzędzie Miejskim w Marsaskali.

Przed wyjazdem, praktykanci wzięli udział w zajęciach z zakresu przygotowania kulturowego oraz w zajęciach pedagogicznych. Stażyści mieli możliwość udoskonalić swoje umiejętności języka angielskiego, wykorzystując platformę EU Academy. Uczniowie odbywali praktyki w oparciu o program praktyk, opracowany przez nauczycieli przedmiotów zawodowych.

W czasie wolnym, uczniowie mieli możliwość zwiedzania malowniczej Malty – stolicy Valletty, Marsaskali, gdzie odbywali praktyki, wioski rybackiej Marsaxlokk, naturalnego basenu St. Peter Pool, turystycznego miasta Sliemia i St. Julian’s, wioski Craft Village, byłej stolicy Malty Mdinę oraz zwiedzili wspaniałą wyspę Gozo. Wycieczki pozwoliły im poznać krajobraz oraz kulturę pięknej Malty.

Praktyki zawodowe, pozwoliły uczniom wykorzystać nabytą w szkole wiedzę. Zdobyte w czasie praktyk doświadczenie zawodowe oraz kompetencje językowe, ułatwią w przyszłości stażystom, możliwość zatrudnienia na europejskim rynku pracy. Opiekunowie praktyk oraz pracodawcy z instytucji przyjmujących, byli bardzo zadowoleni z zaangażowania i pracy uczniów, co miało odzwierciedlenie w wystawionych ocenach praktyki zawodowej uczniów.

mgr Małgorzata Limanówka