11 marca 2024 r., odbyła się konferencja on-line, zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie, w którym udział wzięli: Pani Adriana Salamończyk – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie oraz przedstawiciele innych szkół i instytucji edukacyjnych. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11:00, a uczestników przywitała prowadząca – Pani Emilia Gwizd, przedstawiając krótko cel spotkania oraz program. Pierwszym punktem konferencji, było omówienie oferty programu Erasmus+. Przedstawiono różne programy i inicjatywy, oferowane w ramach Erasmus+, ukazując szeroki wachlarz możliwości dla uczestników projektów. Przedstawiono sektory programu, akcje kluczowe oraz szczegóły dotyczące akredytacji i harmonogramu naboru wniosków. Następnie głos zabrała Dyrektor ZSP w Chojnie, która przybliżyła specyfikę szkoły. Opowiedziała o 20-letnim zaangażowaniu placówki w realizację projektów Erasmus+ oraz o osiągnięciach uczniów i nauczycieli w tym zakresie. Przedstawiła także różnorodne formy wykorzystywania środków unijnych, które pozwoliły na edukacyjny i międzynarodowy rozwój szkoły.
Pani Dyrektor szczegółowo omówiła sposoby wykorzystywania środków unijnych, które dotychczasowym uczestnikom projektów Erasmus+, pomogły w rozwijaniu umiejętności, zdobywaniu nowych doświadczeń oraz umożliwiły poszerzenie horyzontów edukacyjnych. Podkreśliła także znaczenie strategii internacjonalizacji szkoły, która była kluczowym elementem sukcesu w realizacji projektów.
Kolejnym punktem było omówienie akredytacji ZSP w Chojnie, w sektorze Edukacji szkolnej oraz Kształcenia i szkolenia zawodowego. Pani Dyrektor przedstawiła proces akredytacyjny oraz korzyści, jakie szkoła odniosła, dzięki posiadanej akredytacji, co stanowiło inspirację dla innych uczestników konferencji. W trakcie swojej prezentacji, Dyrektor ZSP w Chojnie, omówiła także produkty intelektualne projektów, tj.: Health Education for Life, Game based learning for development of problem solving skills oraz Career counselling – practical apporoach, które zostały stworzone w ramach projektów Erasmus+, realizowanych przez szkołę. Opowiedziała o ich znaczeniu dla edukacji oraz o sposobach ich wykorzystania w praktyce szkolnej.
Konferencja zakończyła się dyskusją oraz wymianą doświadczeń między uczestnikami.
Natalia Łuszczek