17 kwietnia 2024 r., uczniowie klas Technikum w zawodzie technik informatyk, uczestniczyli w konferencji r@bbIT, organizowanej przez Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Uczniowie uczestniczyli w wykładzie: „Czy korzystanie z AI, to droga do więzienia. O  AI i naruszeniu praw autorskich słów kilka”, który prowadził Jakub Ciesielski z kancelarii prawnej Ciesielscy, specjalizujący się w prawie własności intelektualnej, tj. ochronie programów komputerowych i baz danych.

Następnie odbył się panel dyskusyjny: „Kto kodem wojuje, od kodu ginie. Czy AI będzie chciała zatrudnić programistów”. W trakcie dyskusji, zostały poruszone następujące zagadnienia: Jak dobrze, a zarazem jak źle programuje AI, w czym AI jest lepsza od programisty, czy AI zmieni rynek pracy w branży IT. W dyskusji uczestniczyli: Piotr Anioła (Spyrosoft Synergy), Piotr Błaszczyński (WI ZUT), Sławomir Wernikowski (WI ZUT) oraz Mateusz Parciak – student WI ZUT.

W ramach tego wydarzenia, uczniowie dodatkowo mieli możliwość wzięcia udziału w  Targach Pracy IT. Słuchając wykładów i uczestnicząc w Targach, uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę, ale także inspirację do dalszego rozwoju.

mgr inż. Krzysztof Janik