… życie bulgoce jak krewcienie tają łagodnienie dajmy zginąć poległym –
Zbigniew Herbert

20 kwietnia 2024 r., uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających Forsowanie Odry w roku 1945, w okolicach Gozdowic i Starych Łysogórek. Forsowanie Odry w 1945 roku, było ważnym wydarzeniem militarnym i logistycznym, w ramach zakończenia II wojny światowej. Krwawe walki, trwające 4 dni, od 16 do 20 kwietnia 1945 roku, zakończyły się zwycięstwem i otworzyły drogę na Berlin. Życie straciło wówczas około 2000 żołnierzy Wojska Polskiego. Wydarzenie to, było kluczowym etapem ofensywy wiosennej na froncie wschodnim, które doprowadziło do zakończenia II wojny światowej w Europie.

O godzinie 12.30, na Siekierkowskim cmentarzu wojennym Pierwszej Armii Wojska Polskiego, rozpoczęła się Msza Święta Polowa. Następnie odbyły się wystąpienia okolicznościowe, apel poległych przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego oraz składanie kwiatów.

Samorząd uczniowski reprezentowali:
Hanna Matusiak
Agnieszka Kuziemkowska
Maciej Lewandowski

W Poczcie Sztandarowym wystąpili:
Chorąży: Kacper Walczak
Asysta: Zofia Walczak
Asysta: Oliwia Bogdanowicz

Po części oficjalnej, uczniowie z opiekunami udali się na festyn, gdzie czekał na nich poczęstunek oraz pokaz sprzętu wojskowego.

mgr Emilia Marcinkowska
mgr Edyta Krupa-Nadolny
mgr Łukasz Makowski