13 lutego 2024 r., w bibliotece szkolnej, odbyło się spotkanie literackie „Fredro na scenie szkolnej”, oparte na kanwie utworów pisarza i upamiętniające rocznicę jego urodzin. W wydarzeniu wzięły udział klasy 2TB i 3HŻ, pod opieką Pani Edyty Krupy-Nadolny, Pani Gabrieli Lasowskiej oraz Pani Hanny Leszczyńskiej. Młodzież przygotowała i zaprezentowała kalendarium życia i twórczości pisarza, znanego przede wszystkim jako twórcę komedii, takich jak: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”. Recytowano fragmenty utworów, bajek i wierszy dla dzieci: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” oraz „Osiołkowi w żłoby dano”. Fredro jest również autorem pamiętników z epoki napoleońskiej „Trzy po trzy”, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej. Pamiętnik jest nieocenionym źródłem wiedzy o epoce i samym autorze.

Następnie obejrzano fragmenty komedii „Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna”, w reżyserii Andrzeja Łapickiego. Wspomniane wiersze, bajki i komedie, zachwycają do dziś, bo pisarz wprowadzał do nich akcenty humorystyczne oraz elementy komiki ludowego teatru. Jego utwory bawią, wzruszają oraz budzą ogromny podziw dla talentu i kunsztu pisarskiego. Fredro był mistrzem w tworzeniu charakterystyki bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Jego dzieła weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru, a młodzież przekonała się o ich wartościach uniwersalnych.

Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy 2TB, pod opieką Pani Edyty Krupy-Nadolny. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych u młodzieży, rozbudzenie wyobraźni oraz spotkanie z twórczością Aleksandra Fredry. Przedsięwzięcie zrealizowano z okazji 230 rocznicy urodzin pisarza, oraz w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

mgr Edyta Krupa-Nadolny
mgr Gabriela Lasowska