9 kwietnia 2024 r., reprezentacja uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, uczestniczyła w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych. Tegoroczna edycja konkursu, organizowana była przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Szefa Ośrodka Zamiejscowego w Szczecinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Celem przeglądu jest popularyzacja klas mundurowych, jako oferty edukacyjnej szkół, oraz integracja młodzieży.

To forma rywalizacji zespołów w zakresie musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP oraz programu dowolnego. Konkurs podzielony był na dwa etapy – program dowolny i program obowiązkowy.

Pierwsza konkurencja polegała na wykonaniu maksymalnie 10 minutowego dowolnego pokazu, opartego na zasadach musztry paradnej. Komendy podawane były przez dowódcę zespołu. Ocenie podlegał układ, poprawność wykonania i ogólne wrażenie artystyczne.

W kolejnym etapie, oceniano zespoły za zestaw zadań obejmujących umiejętności z zakresu regulaminu musztry Sił Zbrojnych RP. Zestaw otrzymywał opiekun zespołu przed startem. Komendy wydane były przez dowódcę zespołu. Ocenie podlegała prawidłowość wydawania i wykonania komend.

W przeglądzie wzięło udział dziewięć drużyn z naszego województwa. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, a reprezentacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, zajęła trzecie miejsce. Turniej przeprowadzony został w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

mgr Marek Bednarz