27 marca 2024 r., uczniowie klasy 1 OPW oraz 2 OPW, po raz kolejny uczestniczyli w szkoleniu praktycznym, realizowanym przez patronacką jednostkę wojskową – 5. Pułk Inżynieryjny w Szczecinie Podjuchach.
Kadeci realizowali szkolenie według osobnego programu szkolenia dla klasy I oraz II. Tematyka realizowanych zajęć w klasie I, dotyczyła musztry oraz szkolenia strzeleckiego. Kadeci klasy II, mieli dzień szkoleniowy zdecydowanie bardziej rozbudowany i obejmujący więcej ćwiczonych zagadnień, wśród których znalazły się m.in.: musztra, szkolenie inżynieryjno-saperskie, obrona przed bronią masowego rażenia czy ochrona i obrona obiektów.
Po powitaniu oraz zbiórce pododdziałów, kadeci zostali podzieleni na grupy szkoleniowe, aby bardziej efektywnie wykorzystać przewidziany na szkolenie czas. W ten sposób, każda z grup uczestniczyła w pełnym szkoleniu, na wszystkich punktach nauczania. Pod czujnym okiem specjalistów i instruktorów z 5. Pułku, kadeci klasy pierwszej ćwiczyli i doskonalili zagadnienia musztry zespołowej, takie jak: wykonywanie zbiórek, zmianę ugrupowania, zachowanie w szyku oraz oddawanie honorów pododdziałem. Następnie odbyło się szkolenie strzeleckie, podczas którego kadeci zapoznawali się z zasadami strzelania z broni strzeleckiej.
W trakcie ćwiczeń, instruktorzy przekazywali wiedzę dotyczącą przeznaczenia, budowy oraz zasad działania karabinka. Omówili również zasady dotyczące celowania i oddawania strzału, a także korygowania występujących nieprawidłowości i błędów. Do tego celu wykorzystywano urządzenie do nauki celowania – Cyklop.
Kadeci klasy drugiej, doskonalili umiejętności musztry indywidualnej i zespołowej, w tym wykonywanie zbiórek w miejscu i w marszu, bieg, marsz i zatrzymanie. Dokonywali wyboru miejsca i zasad maskowania stanowiska ogniowego, ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego w działaniach taktycznych. Kolejnym realizowanym elementem szkolenia, było posługiwanie się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami, w tym zakładanie filtracyjnej odzieży ochronnej oraz maski filtracyjnej MP-6. Następnym realizowanym zagadnieniem, była nauka zasad postępowania, po ogłoszeniu alarmu o skażeniach.
Na zakończenie, kadeci zostali zapoznani z organizacją i zasadami działania punktu kontrolno-ochronnego. Po tak dużej dawce wiedzy, uczniowie udali się w drogę powrotną do Chojny. Następne zajęcia już 24 kwietnia.
mgr Marek Bednarz