W dniach od 3 do 9 marca 2024 r., w Kőszeg w Węgrzech, odbyło się pierwsze w tym roku, spotkanie partnerów projektu „Career Counselling Practical Approach – Praktyczne podejście do doradztwa zawodowego”, z programu Erasmus+. W spotkaniu, które odbyło się w szkole Kőszeg Lutheran High School, uczestniczyli: przedstawiciele ZSP w Chojnie, członkowie Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie, przedstawiciele firmy PUP „POMOT” w Chojnie, przedstawiciele stowarzyszenia Çeşitlilik İçinde Birliktelik Derneği z Turcji, przedstawiciele szkoły Kőszeg Lutheran High School i członkowie stowarzyszenia Kőszeg Town Twinning Association z Węgier oraz przedstawiciele Scoala Gimnaziala Petru Musat Siret z Rumunii.

Głównym celem spotkania, było zaprezentowanie filmów video, nakręconych na podstawie scenariuszy z zakresu doradztwa zawodowego. Każdy z partnerów otrzymał poradnik dla Rodziców, w językach ojczystych i języku angielskim. Podczas spotkania, ustalono również terminy realizacji kolejnych działań i omówiono kwietniową mobilność do Turcji.

Partnerzy spotkania, zwiedzili szkołę Kőszeg Lutheran High School i szkołę Jurisich Miklós Gimnazjum w Kőszeg, gdzie uczestniczyli w obserwacji lekcji języka angielskiego, informatyki, chemii, zajęć gastronomicznych i matematyki. Uczestnicy projektu, zwiedzili również szkolny ogród Lutheran High School oraz stadninę koni.

W programie nie zabrakło atrakcji turystycznych. Podczas pobytu na Węgrzech, zwiedziliśmy miasto Kószeg. W trakcie zwiedzania miasta, uczestnicy spotkali się w Urzędzie Miejskim, z burmistrzem miasta – Panem Básthy Béla.

Odwiedziliśmy również Őrség, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca na roli, rzemiosło lokalne oraz hodowla zwierząt.

Na zakończenie wyjazdu, odbyła się uroczysta kolacja, podczas której uczestnikom spotkania wręczone zostały certyfikaty.

mgr Emilia Marcinkowska