„(…) ponad cmentarzem cisza płynie,  
a w niej – ich głosy, szepczą do nas:  
„…Niech PAMIĘĆ o nas nie zaginie…”

Wojciech Wojciechowicz

Kwiecień, to miesiąc wielu szkolnych wydarzeń, a wśród nich jedno z najważniejszych, Święto Patronów naszej szkoły – bohaterskich żołnierzy spod Siekierek i podporucznika Ryszarda Kuleszy. Tak, jak w roku ubiegłym, uroczystość odbyła się na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach. W tym szczególnym miejscu, gdzie białe krzyże odpowiadają współczesności na pytania związane z wydarzeniami tamtych wojennych lat, 14 kwietnia spotkała się cała społeczność szkolna oraz licznie zgromadzeni goście: Starosta Gryfiński Wojciech Konarski, Członkowie Zarządu Powiatu – Pan: Henryk Kaczmar, Jerzy Miler i Jerzy Zgoda, Burmistrz Gminy Chojna Pani Barbara Rawecka, Zastępca Burmistrza Gminy Chojna Pan Marcin Pisanko, Ksiądz Proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie Janusz Mieszkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewelina Śmiśniewicz, Pełnomocnik Rektora Akademii Nauk Stosowanych TWP Pan dr Cezary Hendryk, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie Pan Maciej Puzik, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Pan Mariusz Sikora, Główny Specjalista ds. obronnych i bezpieczeństwa publicznego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Pan Jan Zapłatyński, Zastępca Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach płk Adam Trzaszczka, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie ppłk Maciej Zapolski, Dowódca ds. podoficerów 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach st. chor. szt. Waldemar Chojnacki oraz Komendant Komisariatu Policji w Chojnie nadkomisarz Mirosław Szczepaniak.

Część oficjalna uroczystości

Tegoroczne spotkanie z Patronami naszej szkoły było inne niż przed rokiem. Niebo zasnute chmurami i deszcz, jakby chciały związać obecnych z wydarzeniami sprzed 78 lat, jakby niebo chciało być bliżej wspomnień tych, którzy stracili życie na polach i w odmętach Odry podczas jej forsowania i dalej na szlaku bojowym prowadzącym na Berlin. Pogoda nie przeszkodziła jednak obecnym oddać hołd żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego, którzy przelewali krew, biorąc udział w operacji forsowania rzeki w rejonie Czelina, Gozdowic i Siekierek. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 odśpiewaniem hymnu państwowego a następnie chór szkolny wykonał Pieśń Konfederatów Barskich. W części oficjalnej uroczystości, głos zabrali: Dyrektor Szkoły Adriana Salamończyk, Starosta Gryfiński Wojciech Konarski oraz Ksiądz Dziekan Janusz Mieszkowski. Każdy z przemawiających podkreślał piękno i wymowę czczenia pamięci o Bohaterach tamtych dni oraz obowiązek przekazywania historycznych prawd kolejnym pokoleniom.

Część oficjalna uroczystości
Część oficjalna uroczystości

Skalę dramatu, jaki rozegrał się w końcowej fazie II wojny światowej na terenach będących dziś naszym domem, przybliżył wszystkim uczeń klasy o kierunku wojskowym, Radosław Kotański, odczytując rys historyczny wydarzeń sprzed 78 lat. Muzycznym dopełnieniem tej części uroczystości była pieśń „Dziś idę walczyć, Mamo!” w wykonaniu szkolnego chóru. Po przemówieniach, pamięć poległych uczczono minutą ciszy i złożono wieńce przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego oraz na mogile ppor. Ryszarda Kuleszy. Po zakończeniu uroczystości odbył się szkolny piknik, na którym można było skosztować kiełbasek, szaszłyków oraz słodkich bułeczek.

Składanie kwiatów
Piknik

W takiej atmosferze zakończyliśmy ważne wydarzenie w naszej szkole. Na długo zostanie w naszej pamięci, a na zawsze w kronikach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie. Pomimo niesprzyjającej pogody, nie zaniechaliśmy niczego, co winniśmy ludziom, którzy oddali za nas życie. Cała społeczność szkolna odrobiła kolejną lekcję historii. Dziękujemy licznie przybyłym na uroczystość gościom za towarzyszenie nam w uroczystościach, dziękujemy za życzenia złożone na ręce Pani Dyrektor. Patronat Bohaterów spod Siekierek zobowiązuje, o czym trzeba pamiętać nie tylko przy okazji Święta Szkoły. I chociaż dziś nie toczymy walki z okupantem i nie musimy przelewać krwi za ojczyznę, to żołnierze, wśród mogił których się znajdowaliśmy, dają przejmujące, milczące świadectwo, aby ich waleczność naśladować w przeciwdziałaniu poczuciu społecznej obojętności. To prawdziwy hołd oddany Tym, których pamięć czciliśmy obchodząc kolejne Święto Szkoły.

Zdjęcie przy pomniku

mgr Edyta Daszkiewicz

Samorząd Uczniowski