21 grudnia 2023 r., przedstawiciele szkolnej redakcji gazety „Wióry”, gościli na uroczystej gali, tegorocznej edycji konkursu Kuriera Szczecińskiego Szkolny Pulitzer. Uroczystość miała miejsce w Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Oczyńska, Agnieszka Piotrowska, Judyta Karakicz, Radosław Kotański i Szymon Portkowski, wraz z opiekunami: Panią Emilią Marcinkowską i Panią Edytą Krupą-Nadolny.

Gazeta wydawana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, ma imponującą 30-letnią tradycję, a jej nazwa wzięła się od znanego przysłowia „Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”, gdyż już od momentu powstania, była pismem mocnym i niezależnym. Przez lata, młodzi, zdolni i kreatywni uczniowie, tworzą pismo, a zarazem wyrażają swoje poglądy, poruszają interesujące ich tematy oraz obrazują życie szkoły. Sami tworzą grafiki, a informacje ilustrują własnymi zdjęciami. Robią to z pasją i zaangażowaniem.

„Wióry” w konkursie Kuriera Szczecińskiego Szkolny Pulitzer, na najlepszą gazetkę szkolną województwa Zachodniopomorskiego, biorą udział od dawna. Pismo w 2001 roku, otrzymało nominację do nagrody Szkolny Pulitzer 2001, a w 2014 roku, dyplom laureata. z okazji 30-lecia gazetki. Młodzież, w październiku 2023 r., wydała także numer specjalny, w całości poświęcony historii pisma.

W nagrodę za swój dziennikarski dorobek, laureaci zwiedzili najmłodsze szczecińskie muzeum MCN. Nowoczesną instytucję edukacyjną, gdzie mogli poznawać zagadki nauki i techniki oraz pogłębiać wiadomości z zakresu fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury.

mgr Emilia Marcinkowska
mgr Edyta Krupa-Nadolny