W dniach od 8 do 11 listopada 2023 r., w Konyi w Turcji, odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu „Career Counselling Practical Approach – Praktyczne podejście do doradztwa zawodowego” z programu Erasmus+. W spotkaniu, które odbyło się w szkole Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL, uczestniczyli: przedstawiciele ZSP w Chojnie, członkowie Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie, przedstawiciele firmy PUP „POMOT” w Chojnie, przedstawiciele przedsiębiorstwa Smart Idea ze Słowenii, przedstawiciele stowarzyszenia Çeşitlilik İçinde Birliktelik Derneği z Turcji, przedstawiciele szkoły Kőszeg Lutheran High School i członkowie stowarzyszenia Kőszeg Town Twinning Association z Węgier oraz przedstawiciele Scoala Gimnaziala Petru Musat Siret z Rumunii.

Głównym celem LTT, było podsumowanie dotychczasowych działań, zrealizowanych w ramach projektu, szkolenie dotyczące tworzenia filmów video oraz ich tematyki, omówienie zestawu narzędzi dla Rodziców, zaplanowanie terminów realizacji kolejnych działań, a także ustalenie terminów następnych mobilności. Zaplanowano również wydarzenia upowszechniające projekt.

Uczestnicy spotkania zwiedzili szkołę oraz wzięli udział w obserwacji lekcji. Dużym zaskoczeniem w szkole, był tzw. „sklepik samoobsługowy”. W kilku miejscach w szkole, stał regał, na którym znajdowały się produkty na sprzedaż z cenami. Uczniowie „kupują” produkty, zostawiając pieniądze na regale.

W programie mobilności nie zabrakło atrakcji kulturowych. Podczas pobytu w Konyi, zwiedziliśmy miasto oraz Muzeum Mevleny, wielkiego tureckiego myśliciela i mistyka, założyciela zakonu tańczących derwiszy.

Uczestnicy wzięli również udział w Ceremonii Wirujących Derwiszy, w Centrum Kulturalnym im. Mevlany. Taniec derwiszy, to forma medytacji, której celem jest osiągnięcie duchowego transu. Ceremonia tańca była niesamowitym i mistycznym wydarzeniem.

mgr Małgorzata Limanówka