20 grudnia 2023 r., w kolejnych zajęciach praktycznych, realizowanych przez patronacką jednostkę wojskową – 5 Pułk Inżynieryjny w Szczecinie Podjuchach, uczestniczyła klasa 2 OPW.

Zajęcia rozpoczęły się od przywitania kadetów przez kadrę dowódczą, po czym nastąpił przemarsz marszem ubezpieczonym na poligon fortyfikacyjny. Plan szkolenia zakładał przeprowadzenie dwóch zagadnień z działań taktycznych oraz jednego z rozpoznania. W trakcie przemarszu, kadeci ćwiczyli reakcję żołnierza w różnych sytuacjach taktycznych, np. na kontakt ogniowy w terenie otwartym, działanie po wejściu w kontakt, reakcję żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie zurbanizowanym, działanie po wejściu w kontakt oraz zerwanie kontaktu w sekcji dwuosobowej.

Drugie realizowane zagadnienie z taktyki, to działanie w rejonie ześrodkowania, podczas którego kadeci uczyli się umiejętności organizacji rejonu ześrodkowania, w tym czynności do wykonania w składzie elementów ubezpieczenia bezpośredniego, patrolowania, jak również działania na posterunku kontrolnym.

Ostatnie realizowane zagadnienie w ramach szkolenia rozpoznawczego, to organizacja i wyposażenie posterunku obserwacyjnego, podczas którego prowadzone było szkolenie, dotyczące przygotowania punktu obserwacji, prowadzenia obserwacji na polu walki, składania meldunku wyników obserwacji oraz prowadzenia dziennika i szkicu obserwacji. Na  koniec zajęć, ponownie ćwicząc przemarsz w szyku marszowym ubezpieczonym, kadeci wrócili do jednostki, gdzie po krótkim podsumowaniu i omówieniu, udali się w drogę powrotną do Chojny.

mgr Marek Bednarz