29 listopada 2023 r., kadeci klasy 1c oraz 2c Oddziału Przygotowania Wojskowego, brali udział w zajęciach praktycznych, które realizowane były w jednostce patronackiej – 5 Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie Podjuchach.

Zajęcia praktyczne OPW w 5. Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie

Kadeci klasy 1c OPW, realizowali zajęcia musztry, w trakcie których wykonywali zbiórki, marsz całym pododdziałem, oddawanie honorów, ćwiczyli także występowanie i wstępowanie oraz zmianę ugrupowania. Podczas zajęć taktycznych, realizowany był temat przygotowania żołnierza do działania na polu walki oraz techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych.

Zajęcia praktyczne OPW w 5. Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie

W tym czasie, uczniowie uczyli się jak przygotować uzbrojenie, sprzęt wojskowy i wyposażenie do działania na polu walki, podstawowych sygnałów dowodzenia, przemieszczania się żołnierza po polu walki oraz technik pokonywania terenu (indywidualnie i w zespole dwuosobowym).

Zajęcia praktyczne OPW w 5. Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie

Natomiast kadeci klasy 2, realizowali praktycznie zajęcia ze szkolenia strzeleckiego pt.: „Czynności przygotowawcze do strzelania”, w trakcie których uczyli się zakresu czynności wchodzących do przygotowania strzelania, w tym składania i rozkładania karabinka Beryl oraz jego obsługi.

Kadeci ćwiczyli także umiejętność ładowania i rozładowania magazynków. Drugim realizowanym w tym dniu tematem, było przyjmowanie postaw strzeleckich i łącznych czynności do strzelania. Całość zajęć realizowana była w kompleksie Puszczy Bukowej, pod okiem doświadczonych instruktorów.

Zajęcia praktyczne OPW w 5. Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie

Pomimo dojmującego chłodu, ćwiczono następujące zagadnienia: przygotowanie broni do strzelania, przyjmowanie postaw strzeleckich, składanie się do strzału, celowanie oraz łączne czynności do strzelania. Uczniowie przemieszczali się na zajęcia marszem ubezpieczonym.

mgr Marek Bednarz