Wymień książkę

Byle jedna książka w domu to tak jak mysz,
przyprowadzi za sobą i drugą, i trzecią,
i  już ci nie dadzą spokoju .”
J. I.  Kraszewski

W ZSP w Chojnie, od września 2023 r., kontynuowany jest projekt edukacyjny „Wymień książkę”. Projekt oparty jest na praktyce Bookcrossingu, czyli krążącej, wędrującej książki albo książki w podróży. Mówi się, że książka żyje dwa razy: pierwszy raz w głowie autora, a drugi – w dłoni czytelnika. Dzięki takiej formie popularyzowania książek i czytelnictwa, można dać jej jeszcze wiele okazji, aby mogła odżyć i powędrować dalej. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne, a więc żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Wymień książkę

Regał bookcrossingowy z książkami, znajduje się we wnęce na pierwszym piętrze, w strefie wypoczynku. Zasady korzystania są proste. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną, po to, by znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Tu bezpłatnie wymienisz je na inne, zyskując w ten sposób wiernych przyjaciół na długie zimowe wieczory, a oddane tytuły znajdą nowych właścicieli. Wydarzenie stanowi też świetną okazję, aby wymienić się opiniami z innymi czytelnikami. Ta ciekawa praktyka, pozwala na  zapoznawanie się z licznymi tytułami, gatunkami i kształci zwyczaj szanowania książek.

Wymień książkę
Wymień książkę

W akcji „Wymień książkę”, udział bierze cała społeczność szkolna. Zachęcamy wszystkich, do aktywnego udziału w projekcie i życzymy przyjemnej lektury.

Wymień książkę

mgr Gabriela Lasowska
mgr Renata Czubak