Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”
Seneka Młodszy

10 listopada 2023 r., w bibliotece szkolnej odbyła się patriotyczna lekcja historii, poświęcona 105. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Literacko-muzyczne spotkanie, przygotowała Pani Edyta Krupa-Nadolny, we współpracy z Panią Gabrielą Lasowską. W spotkaniu wzięły udział klasy: 2TB, 3HŻ i 1OPW oraz Pan Marek Bednarz.

Historia naszego narodu jest pełna tragicznych epizodów, a twórczość poetycka poświęcona odzyskaniu wolności, jest poezją świadectwa, mówiącą o tamtych wydarzeniach. Niepodległe i suwerenne państwo, dla Polaków zawsze było wartością najwyższą, a marzenia pokoleń Polaków o wolności, spełniły się dopiero wraz z klęską wszystkich zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Polska, po 123 latach zniewolenia, odzyskała niepodległość i rozpoczęła trudny i złożony proces odbudowy swojej państwowości.

Młodzież zaprezentowała wybrane utwory literackie o tematyce patriotycznej, które przepełnione są miłością i wielkim oddaniem dla ojczyzny oraz przygotowała prezentację multimedialną „Ojcowie Polski Odrodzonej”. Prezentacja poświęcona była postaciom, które swoją determinacją i oddaniem dla idei wolności, do niej doprowadzili. Wysłuchaliśmy kilku pieśni patriotycznych, wśród których nie mogło zabraknąć Marszu Pierwszej Brygady, O mój rozmarynie oraz Roty.

Na zakończenie, młodzież wysłuchała utworu lidera grupy T.Love – Muńka Staszczyka „Pola” oraz przedstawiła swoją definicję patriotyzmu i wolności, czym albo kim jest wolność i niepodległość dla współczesnego młodego człowieka. Spotkanie przebiegło w atmosferze skupienia i zadumy.

mgr Edyta Krupa-Nadolny
mgr Gabriela Lasowska