10 października 2023 r., podczas obchodów Święta Drzewa, w parku naszej szkoły odbyła się plenerowa akcja „Czytanie drzewom”. Główną ideą, która przyświecała całej akcji, była promocja czytelnictwa.

W otoczeniu drzew, przy jesiennej pogodzie, uczniowie kl. 3TB, 3TH, 3TI, 3a LO, 2d LO oraz nauczyciele: Pani Edyta Daszkiewicz, Pani Katarzyna Nowak, Pani Andżelika Szkuciak, oraz Pani Aneta Żurawska, czytali wiersze, eseje oraz fragmenty literatury, dotyczące drzew i otaczającego nas świata. W spotkaniu udział wzięła również Pani Daria Różniata, pracownik Nadleśnictwa Chojna.

Wykorzystano fragmenty książki „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, opowiadającej o zdumiewających faktach ze świata drzew oraz wiersze i utwory Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Leopolda Staffa, Jana Kochanowskiego, Władysława Broniewskiego, Karola Wojtyły, Stefana Żeromskiego oraz Antoine de Saint-Exupery’ego. Zostały również przygotowane, przez uczniów i Panią Gabrielę Lasowską, fastykuły z cytatami, złotymi myślami oraz najpopularniejszymi motywami literackimi, które zostały wywieszone na wybranych drzewach wokół szkoły, tworząc „Drzewo cytatów”.

Drzewa od zawsze inspirowały pisarzy, ponieważ ich symbolika jest niezwykle bogata. Drzewo jest symbolem życia i odradzania się natury. Nierzadko można spotkać się z porównaniem drzewa do człowieka, mówimy „silny jak dąb”, „wysoki jak sosna”, na wyniki naszej pracy mówimy „owoce”, a przywiązanie do jakiegoś miejsca „wrośnięciem” lub „zakorzenieniem”.

Akcja „Czytanie drzewom”, była realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2023.

mgr Gabriela Lasowska