„Bo marzenia się realizuje, a nie czeka, aż się zrealizują.”
Jacek Walkiewicz, Pełna moc możliwości

13 października 2023 r., odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tegoroczna uroczystość była szczególna, gdyż 14 października minęło 250 lat od  utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce, i zarazem w Europie, państwowej centralnej władzy oświatowej oraz 30 lat od pierwszego wydania szkolnej gazety Wióry. W apelu uczestniczyli: Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, goście, pracownicy, uczniowie klas pierwszych, Samorząd Uczniowski oraz Poczet Sztandarowy. Podczas uroczystości nastąpiło ślubowanie klas pierwszych. Nad częścią oficjalną ślubowania, czuwał opiekun Pocztu Sztandarowego – Pan Marek Bednarz. Przedstawiciele klas pierwszych, ślubowali zgodnie z rotą przed Sztandarem Szkolnym, w składzie: asysta Marta Wałowska, chorąży Kacper Walczak i asysta Anna Szczepańska.

Podziękowania i życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, złożyli uczniowie. W ich imieniu uczynili to przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Aleksandra Kozak, Martyna Koster i Piotr Podniesiński. Wdzięczność za codzienny trud i troskę, podkreślały złożone na ręce Pani Dyrektor kwiaty. Dyrektor Szkoły – Pani Adriana Salamończyk, złożyła całej społeczności szkolnej, życzenia wszelkiej pomyślności. Tradycyjnie wyrazem uznania sukcesów i osiągnięć w pracy zawodowej, były przyznane nagrody Dyrektora Szkoły. W tym roku, jak podkreśliła Pani Dyrektor, w szczególności za wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych, pozyskane fundusze unijne na realizację projektów, wyniki rekrutacji, realizację innowacji pedagogicznych oraz olbrzymią troskę za wizerunek szkoły.

Podczas tegorocznego apelu, odbyła się Złota Gala 2023, którą zainicjował Samorząd Uczniowski, przeprowadzając wcześniej internetową ankietę, w której brali udział niemal wszyscy uczniowie szkoły. W ten sposób, wyłoniono spośród grona pedagogicznego, laureatów w pięciu kategoriach: I miejsce w kategorii „Złoty Pytajnik” – czyli nauczyciel, który najczęściej wzywa uczniów do odpowiedzi, przyznano Pani Małgorzacie Bryczkowskiej. Tytuł w kategorii „Złota Rzepa” – nauczyciela zawsze obecnego w szkole, otrzymała Pani Anna Krzemińska, z kolei „Złota Niewiadoma”, to tytuł, który został przyznany nauczycielce, która jest specjalistką w robieniu niezapowiedzianych kartkówek. Tytuł w tej kategorii otrzymała Pani Agnieszka  Bylewska. W kategorii „Złoty Express”, czyli tytuł najszybciej sprawdzanych klasówek, otrzymała Pani Edyta Daszkiewicz, a nauczycielem który ma nerwy ze stali,  tytuł „Złotej Cierpliwości”, otrzymał Pan Jacek Limanówka.

Po części oficjalnej, nowy zespół redakcyjny, poprowadził spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia szkolnej gazety „Wióry”. Gromkimi brawami uczczono obecność Pań: Magdy Walków, Anny Remis  i Agnieszki Łętowskiej, które wchodziły w skład pierwszego, historycznego już zespołu redakcyjnego. Podziękowano i złożono gratulacje Pani Dyrektor Adrianie Salamończyk, która była inicjatorką oraz opiekunką gazety, nieprzerwanie od 1993 roku do czerwca 2007 roku.

Zamiast rysu historycznego, były wspomnienia, bo „Wióry” są dowodem na to, że każdy może być bohaterem swojej historii. Wystarczy pomysł, chęć do pracy, wsparcie życzliwych osób i można stworzyć coś wielopokoleniowego oraz osiągnąć sukces. Uświetnieniem gali był wspaniały tort, symbolizujący to jubileuszowe spotkanie, możliwe dzięki tamtej, odważnej grupie szkolnych dziennikarzy, którzy pod okiem swojej redaktor naczelnej – Pani Adriany Salamończyk, dokonali czegoś szczególnego, czyli stworzyli niezależne pismo, które przetrwało do dziś.

Kolejne zespoły redakcyjne, pod opieką Pana Krzysztofa Pośniaka, kontynuowały dzieło, i dzięki temu gazeta żyje, i ma już 30 lat. Przez lata zmieniali się opiekunowie, zespoły redakcyjne ale zapał młodych ludzi pozostał i trwa.

mgr Edyta Krupa-Nadolny
mgr Emila Marcinkowska