W dniu 29 listopada 2018 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie pod opieką nauczycieli: mgr Katarzyny Mickiewicz – Bindas, mgr Edyty Krupy – Nadolny i mgr inż. Krzysztofa Janika udała się na wycieczkę edukacyjną „Śladami Niepodległej”. Uczestnikami byli uczniowie będący zwycięzcami konkursów szkolnych przeprowadzonych w ramach projektu „Godność. Wolność. Niepodległość.” Wycieczka była finałowym zadaniem realizowanego projektu edukacyjnego w ramach obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przedsięwzięciu przyświecały cele związane z kształtowaniem świadomości patriotycznej i obywatelskiej młodzieży oraz umożliwienie poznania miejsc, w których rodziła się niepodległość. Przebywanie w miejscach kultu narodowego było doskonałym sposobem na ugruntowanie wiedzy historycznej o Polsce oraz kultywowanie pamięci o bohaterach i ich czynach związanych z odzyskaniem i utrzymaniem niepodległości. Wyjazd do stolicy umożliwił też integrację młodzieży z różnych typów szkół: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Zawodowego oraz Branżowej Szkoły I st. Uczestnicy, a zarazem zwycięzcy konkursów to: Zuzanna Lorenc, Oskar Klęczar, Kaja Wąchała, Sara Kierul, Kaja Nowak, Ryszard Gruszczyński, Jakub Kulik, Hubert Kwiecień, Aneta Kaczor, Hubert Olszowiak, Adrian Dopierała, Jakub Mazurkiewicz i Jan Jesiółkowski.
Historyczna przygoda rozpoczęła się w Sulejówku. Tu uczestnicy wycieczki zobaczyli Dworek Milusin – miejsce, gdzie wraz z rodziną mieszkał Marszałek Józef Piłsudski.
Kolejnym ważnym punktem był przejazd do muzeum POLIN. Tu młodzież poznawała historię Żydów polskich. Miejscem szczególnie ciekawym była ulica z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Uliczka zaprezentowana była w sposób bardzo realistyczny. Było tam kino, punkty usługowe, sklepy, bruk z betonowej kostki, latarenki uliczne i ławeczki, na których można było odpocząć. Była również kultowa kawiarnia – Mała Ziemiańska. Otwarta w 1918 r. Mała Ziemiańska stanowiła jedno z najważniejszych miejsc spotkań inteligencji warszawskiej tamtego okresu: poetów, literatów, artystów malarzy, a także profesorów Uniwersytetu Warszawskiego. Do bywalców lokalu należeli m.in. Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim, którzy mieli tam specjalnie dla nich przeznaczony stolik.
A potem przyszedł czas na oglądanie ekspozycji dotyczących zagłady i drugiej wojny światowej. Ból i cierpienie widać było na twarzach postaci, które przedstawiały zamieszczone tam fotografie i eksponaty.
Wspólny obiad w Restauracji Besamim na terenie muzeum był okazją do refleksji i odpoczynku, a także poznania smaków kuchni międzywojennej.
Po obiedzie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po drodze mijali jeszcze zabytkowy Cmentarz Żydowski i wspominali o historii warszawskiego getta.
Pamiątki i eksponaty zgromadzone w Muzeum Powstania Warszawskiego, pokazywały bohaterstwo i odwagę tych wszystkich, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę. Młodzież miała okazję odpowiedzieć sobie na pytanie, co dziś znaczą pojęcia takie jak: zaangażowanie społeczne, obywatelskie, patriotyzm i bohaterstwo. Poznanie tych trudnych dla młodego pokolenia kart naszej historii i bycie w miejscach kultu narodowego na pewno wzmocni ich młodzieńczy patriotyzm, a także wrażliwość społeczną.
W Muzeum Narodowym uczestnicy wycieczki odwiedzili wystawę czasową „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”, zorganizowaną dla uczczenia 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wizyta w Muzeum Narodowym była źródłem szczególnych przeżyć dla pasjonatek malarstwa – Kai i Anety, które prezentowały już swoje prace na wernisażach. Wystawa składała się z dziesięciu części o tematyce związanej z dramatycznymi wydarzeniami, w wyniku których Polska odzyskała niepodległość. Można było zobaczyć portrety ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Zgromadzono tu dzieła sztuki o tematyce związanej z Wielką Wojną, walką o granice odrodzonej Rzeczpospolitej, wyłonieniem Sejmu Ustawodawczego i wyborem prezydenta Gabriela Narutowicza. Młodzież miała okazję przybliżyć sobie trudną historię kształtowania się państwa polskiego, ale też zobaczyć dzieła twórców polskich początków XX wieku i czasów dwudziestolecia międzywojennego, takich jak Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, Bruno Schulz.
Wieczorny spacer Powiślem do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zwieńczony został kolacją w restauracji studenckiej Rewers.
Po kolacji uczniowie podziwiali niezwykły budynek biblioteki, a następnie – wędrując przez Mariensztat w kierunku Placu Zamkowego – słuchali opowieści o skali zniszczeń wojennych i zmianach architektonicznych Warszawy. Naturalnie – nie mogło zabraknąć wizyty na Rynku Starego Miasta, który zaczynał już przybierać wystrój świąteczny, podziwiania Katedry św. Jana, kolumny Zygmunta, kościoła św. Anny i Pałacu Prezydenckiego – specjalnie oświetlonego akurat w rocznicową noc wybuchu powstania listopadowego.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy plenerowej zlokalizowanej przy ul. Krakowskie Przedmieście, związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, opowiadającej historię cmentarza na wileńskiej Rossie – jednej z najważniejszych nekropolii narodowych, gdzie złożono prochy wielu wielkich Polaków. To tam – przy matce – spoczęło serce Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Krakowskie Przedmieście to jedna z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic historycznej części naszej stolicy i tu ustanowiliśmy koniec naszej patriotycznej eskapady „Śladami Niepodległej” – wycieczki, która była niesamowitą lekcją historii.
mgr Edyta Krupa – Nadolny
mgr Katarzyna Mickiewicz – Bindas