W ramach projektu pt. „Inwestycja w kształcenie zawodowe – inwestycją w przyszłość”, dwoje nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie: mgr Agnieszka Jabłońska i mgr Aleksander Lizak, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, podjęło studia podyplomowe na kierunku Doradztwo Zawodowe.

17 listopada 2018 r. odbyły się pierwsze zajęcia w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie. Zajęcia rozpoczął koordynator studiów dr Wiktor Moś. Na spotkaniu organizacyjnym zostały przedstawione cele studiów na danym kierunku, plan studiów i osoby prowadzące poszczególne moduły. Zajęcia będą miały formę wykładów i ćwiczeń o łącznej liczbie 360 godzin.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia z przedmiotu Teoretyczne aspekty kształcenia zawodowego, prowadzone przez dr hab. Julitę Orzelską oraz Elementy prawa pracy i prawa oświatowego – prowadzone przez dr Hannę Żółtowską.

Ponadto prowadzone były zajęcia z  następujących przedmiotów: Poradnictwo edukacyjno – zawodowe, Metodyka poradnictwa zawodowego dla nauczycieli, Wybrane zagadnienia z etyki doradztwa zawodowego, Wiedza w praktycznym kształceniu zawodowym, Psychologia wspierania rozwoju osobistego i  zawodowego, Kształtowanie kompetencji komunikacyjnych doradcy zawodowego, Metodyka pracy doradcy zawodowego, Bezpieczeństwo i higiena pracy, Teoretyczne podstawy poradnictwa zawodowego, Diagnostyka w poradnictwie zawodowym, Projektowanie ścieżki kariery zawodowej, Techniki autoprezentacji, Komunikowanie interpersonalne, Rynek pracy, a rynek edukacyjny w Polsce, Zawodoznawstwo, Kształtowanie umiejętności i nawyków działań zawodowych, Poradnictwo zawodowe dla  osób niepełnosprawnych, Instytucjonalne formy poradnictwa zawodowego, Techniki poradnictwa zawodowego oraz  praktyka.

W dniu 29. lutego 2020 r. studenci podeszli do egzaminu końcowego i uzyskawszy wynik bardzo dobry uzyskali świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.  Nabytą wiedzę oraz  kwalifikacje wykorzystają podczas pracy w szkole z uczniami w zakresie doradztwa zawodowego, będą dla nich doskonałym wsparciem w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych.

Dominika Jankowska