Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie wraz z Przedsiębiorstwem Usługowo-Produkcyjnym „POMOT” Sp. z o.o. 1 września 2018 r. podpisały umowę patronacką o utworzeniu klasy patronackiej w zawodzie ślusarz oraz mechanik pojazdów samochodowych.

Celem utworzenia klasy patronackiej, określonej w umowie, jest powiązanie kształcenia zawodowego z rynkiem pracy, efektywne przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy, promocja kształcenia zawodowego w środowisku lokalnym, współdziałanie szkoły i pracodawcy przy tworzeniu inicjatyw związanych z kształceniem zawodowym.

Klasa będzie liczyła 10 uczniów – młodocianych pracowników, którzy będą realizowali trzyletnie kształcenie dualne w zawodach ślusarz i mechanik pojazdów samochodowych.
W ramach patronatu kształcenie praktyczne w formie zajęć praktycznych będzie się w całości odbywało w firmie patronackiej z wykorzystaniem jej maszyn, sprzętu i materiałów, a także kadry. Kształcenie ogólne będzie odbywało się w ZSP w Chojnie, natomiast kształcenia teoretyczne zawodowe na turnusach dokształcania teoretycznego pracowników młodocianych organizowanych przez Zespół Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie, dodatkowo dla uczniów klasy patronackiej zostanie przeprowadzony kurs wulkanizator zakończony egzaminem czeladniczym przed Komisją Egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej MiŚP w Szczecinie. Docelowo, po uzyskaniu przez nauczycieli ZSP w Chojnie niezbędnych kwalifikacji, teoretyczne przygotowanie uczniów będzie odbywało się w ZSP w Chojnie.

ZSP w Chojnie i Przedsiębiorstwo POMOT, będą realizowały współpracę w ramach patronatu mając na uwadze kształcenie młodzieży w celu pozyskania przez nią wiedzy praktycznej, umiejętności w określonych zawodach, a także kompetencji społecznych. Nadrzędne znaczenie mieć będzie przygotowanie uczniów do przyszłej pracy w zawodach ślusarz i mechanik pojazdów samochodowych.

Przedsiębiorstwo POMOT zobowiązało się w ramach patronatu do wspierania kształcenia zawodowego realizowanego przez ZSP w Chojnie, organizowania zajęć praktycznych dla uczniów klasy patronackiej, współpracę ze szkołą w zakresie dostosowywania programów nauczania, udzielania stypendiów uczniom o szczególnych predyspozycjach do pracy, zatrudniania najzdolniejszych absolwentów, udziału w wydarzeniach organizowanych przez szkołę związanych z kształceniem zawodowym oraz w uroczystościach szkolnych. Zarówno ZSP jak i POMOT będą współpracowały w zakresie promocji w środowisku lokalnym marki przedsiębiorstwa jak i kształcenia zawodowego realizowanego w ZSP w Chojnie. Uczniowie ZSP w Chojnie po zakończeniu nauki będą dobrze przygotowani do pracy, najlepsi zasilą szeregi pracowników przedsiębiorstwa POMOT.

Alicja Linkiewicz