22 marca 2021 r., w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych – „Aktywna tablica” i z okazji obchodów Dnia Nowych Technologii, odbyły się lekcje otwarte z przedmiotów zawodowych informatycznych. W lekcjach otwartych, w ramach międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w  nauczaniu, uczestniczyli nauczyciele informatyki z I Liceum Ogólnokształcącego w  Gryfinie oraz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie.

Podczas lekcji otwartych, prowadzonych przez mgra inż. Krzysztofa Janika – nauczyciela przedmiotów zawodowych informatycznych, zostały zaprezentowane zasady druku 3D w technologii FDM. FDM to metoda warstwowego nakładania przetapianego materiału termoplastycznego na drukowany model. Przygotowanie projektu modelu do  wydruku 3D podzielone zostało na etapy. Pierwszym etapem było modelowanie. Trójwymiarowe modele stworzono wykorzystując programy komputerowe typu CAD w  programie Tinkercad. Następnie projekt został zapisany z rozszerzeniem .stl.

Kolejnym etapem było przygotowanie modelu do wydruku. Sam druk modelu może trwać od  kilku minut do kilku dni. Przed drukiem należy jeszcze sprawdzić poprawność trójwymiarowego modelu. Jeśli jest on prawidłowo wykonany, trzeba dobrać parametry takie jak: np. temperatura i wysokość warstwy.

Uczniowie projektowali modele 3D z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, pracowali w PrusaSlicer. Podczas zajęć został zaprezentowany i wydrukowany model logo Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

mgr inż. Krzysztof Janik