27 maja 2021 roku odbyła się lekcja otwarta z biologii, w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w  zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych na lata 2020 – 2024 – „Aktywna tablica”. Lekcję przeprowadziła Pani Magdalena Michońska – nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie z wykorzystaniem platformy MS Teams. Tematem lekcji był Fonoholizm.

W lekcji, w ramach narzędzi IT, prowadząca wykorzystała prezentację multimedialną i filmy edukacyjne, które pokazały, w jaki sposób telefony zawładnęły naszym życiem codziennym.

Omówione zostały zagrożenia związane z używaniem telefonów komórkowych. Szczególnie zwrócono uwagę na to, aby ograniczyć używanie telefonu minimum 40 minut przed snem. Telefon emituje światło niebieskie, które zaburza produkcję melatoniny odpowiedzialnej za  jakość naszego snu. Przestrzegano również młodzież przed używaniem telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów, ponieważ jego używanie zwiększa ryzyko wypadku aż o 30%.

Uczniowie podczas lekcji chętnie zadawali pytania, a zajęcia odbyły się w przyjaznej atmosferze.

mgr Karina Chorąży