29 września 2023 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku, z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się właśnie 29 września 1882 r. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

W ramach tej akcji, uczniowie klasy 2ac LO, 2d LO oraz 3TI, 2TŻ, 1TH, czytali w bibliotece szkolnej polskie łamańce językowe, które przysporzyły trochę trudności w prawidłowym ich odczytaniu i powtórzeniu. Była to również fajna zabawa, która przyniosła dużo zabawnych sytuacji.

Łamańce językowe mają służyć uelastycznieniu narządów mowy, tak aby osiągnąć lepszą dykcję. Najtrudniejsze wersy i ich recytowanie, służą też jako środek treningowy dla aktorów oraz prezenterów telewizyjnych, których dykcja musi być nienaganna.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń, które jest zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Czytanie na głos, bez względu na wiek, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać. Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania, można  obchodzić to Święto każdego dnia.

mgr Gabriela Lasowska