W terminie od 25 kwietnia do 22 maja 2023 r., w ramach projektów „Europejskie staże” oraz „Od praktyki do pracy ” z programu ERASMUS +, odbyły się praktyki zawodowe na Malcie, uczniów Technikum Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie. Praktykę zawodową na Malcie odbyło osiemnaścioro uczniów Technikum w zawodach: technik informatyk, technik budownictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa. Praktyki odbywały się w hotelach i restauracjach w malowniczym miasteczku Marsaskala, położonym w południowo wschodniej części Malty nad zatoką Marsaskala oraz w szkole komputerowej w In-Naxxar – miejscowości w północnym regionie Malty. Wyjazd młodzieży na zagraniczne staże poprzedziło przygotowanie kulturowe i pedagogiczne. Uczniowie szkolili również swoje umiejętności językowe, wykorzystując platformę OLS (Online Linguistic Support – wsparcie lingwistyczne online). Podczas przygotowań, dużą rolę odegrały spotkania informacyjno-organizacyjne, prowadzone przez koordynatora projektu, podczas których uczniowie byli informowani o sprawach związanych z formalnym aspektem stażu. Program praktyk został przygotowany i wdrożony zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej w ramach Europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET). Praktyki odbywały się w wymiarze 40 godzin tygodniowo w hotelu Sensi, restauracjach Beano’s, Angela’s, i Taninu oraz w The Computer Training Course Limited (TCTC). W ciągu czterech tygodni, uczniowie poznawali środowisko zawodowe, organizację i kulturę pracy w innym kraju, zdobywali doświadczenie, wiedzę i umiejętności, przyczyniając się do znacznego podniesienia swoich kompetencji językowych i zawodowych.

Staże

W wolnym czasie stażyści zwiedzali wyspę. Spacerowali ulicami malowniczej Marsaskali, obejrzeli najważniejsze, charakterystyczne obiekty stolicy kraju Valletty – fontannę Trytona, ruiny Opery Królewskiej, budynek sztuk pięknych MUŻA, nowoczesny budynek parlamentu Malty. Podziwiali widok na maltańskie Trójmiasto – Birgu, Cospicuę, Sengleę. Odwiedzili również kolorową krainę maltańskich luzzu i rybaków – Marsaxlokk oraz popularny kurort Sliema. Uczestniczyli również w wycieczce przygotowanej przez Pana Charlota Mifsuda. Wycieczka obejmowała dawną stolicę Malty – Mdinę, Blue Grotto – piękną jaskinię skalną oraz stanowisko archeologiczne – Hagar Oim, a zakończyła się grillem, który specjalnie dla młodzieży przygotował pan Mario Calejja – burmistrz Marsaskali.

Wycieczka uczniów

Realizacja projektów stworzyła uczniom możliwość rozwoju zawodowego, poszerzania horyzontów, poznania innej kultury, obyczajów i języka oraz zwiększyła szanse na zatrudnienie na europejskim rynku pracy. Pracodawcy docenili trud i zaangażowanie uczniów, wystawiając im świetne referencje i oceny celujące ze stażu.

mgr Edyta Daszkiewicz

mgr Marek Bednarz