W ramach projektu RPO WZ „Inwestycja w kształcenie zawodowe – inwestycją w przyszłość!” realizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie w okresie od 7 maja do 2 grudnia 2020 r. grupa uczniów klasy Technikum Budowlanego o profilu Technik Budownictwa oraz Branżowej Szkoły I st. w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i mechanik pojazdów samochodowych rozpoczęli kurs operator wózków widłowych.

Kurs trwający 65 godzin dzielił się na 48 godzin zajęć teoretycznych oraz 17 godzin zajęć praktycznych. Jego zasadniczym celem było zdobycie przez uczestników kwalifikacji operatora wózków widłowych.

Kurs rozpoczął się od wprowadzenia kursantów w prawne aspekty uzyskania uprawnień do kierowania wózkami widłowymi z napędem silnikowym, wiadomości z zakresu BHP oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktor przedstawił podstawowe informacje na temat Urzędu Dozoru Technicznego czyli jednostki organizującej egzamin zewnętrzny. Podczas kursu poruszona została tematyka typów wózków, budowy i obsługi wózków. Omówiono także czynniki wpływające na zachowanie równowagi podczas przewozu ładunku.

Po przyswojeniu części teoretycznej, przystąpiono do realizacji części praktycznej w której uczniowie ćwiczyli manewrowanie osprzętem wózka. Potwierdzeniem uczestnictwa w kursie oraz nabyciem nowych kompetencji są zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wszystkich uczestników. Potwierdzeniem zdobycia kwalifikacji jest certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego.