W ramach projektu RPO WZ „Inwestycja w kształcenie zawodowe – inwestycją w przyszłość!” realizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie 18 maja 2020 r. pierwsza grupa uczniów klasy Technikum Zawodowego o profilu Technik Informatyk rozpoczęła kurs druku 3D  w technologii FDM.

Kurs trwający 21 godzin dzielił się na 7 godzin zajęć teoretycznych oraz 14 godzin zajęć praktycznych. Jego zasadniczym celem było zdobycie przez uczestników umiejętności w zakresie obsługi i konserwacji, przygotowywania modelu 3D do wydruku oraz metod diagnozowania problemów w pracy z drukarką 3D FDM.

Kurs rozpoczął się od wprowadzenia kursantów w świat technologii 3D. Instruktor omówił budowę, zasady działania drukarki w technologii FDM, używane materiały – ich parametry, różnice i zastosowanie. Następnie uczestnicy poznali oprogramowanie tnące, obsługę, funkcje, podstawowe profile sprzętowe i materiałowe oraz różnice między programami. Nauczyli się generować pliki wykonawcze zwane gcodami i transferować je do drukarki. Kolejnymi punktami programu nauki była obsługa drukarki (uruchomienie wydruku, zdjęcie wydruku ze stołu po zakończeniu pracy, przygotowanie drukarki do kolejnego wydruku) oraz jej konserwacja (czyszczenie ekstrudera, wymiana zużytych/uszkodzonych elementów, naciąg pasków, czyszczenie prowadnic i hotendu, wymiana tulei PTU i aktualizacja oprogramowania). Na zakończenie części teoretycznej omówiono post procesing, najczęstsze problemy z wydrukami oraz metody jak sobie z nimi radzić.

Tak przygotowana grupa kursantów przeszła do wyczekiwanej części praktycznej, w której wdrożono wszystkie punkty omówione w części teoretycznej od generowania gcodów przez przygotowanie stołu i uruchomienie wydruku , edycji parametrów do wykonywania czynności konserwacyjnych i post procesingu.

Potwierdzeniem uczestnictwa w kursie oraz nabyciem nowych kompetencji są certyfikaty i zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wszystkich uczestników.

Druk 3D w najbardziej rozpowszechnionej na świecie technologii FDM łączy szybkość powstawania elementu z ekonomicznością druku. Drukarki 3D klasy desktopowej doskonale sprawdzają się w szybkim prototypowaniu i w testowaniu funkcjonalnym. Z kolei zaawansowane systemy druku 3D mogą produkować serie prototypów lub gotowe elementy, które są finalnie montowane w samochodach, samolotach czy w maszynach. Wydruki 3D w przemysłowej wersji FDM nie ustępują obiektom wykonanym metodą wtrysku. Uczniowie klasy informatycznej doskonale zdają sobie sprawę z tego jaką wielką szansą dla ich przyszłej pracy zawodowej jest  poznawanie wszelkich nowinek oraz zdobywanie wiedzy i nowych kompetencji w tej prężnie rozwijającej się dziedzinie, dlatego z ogromnym zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w tak atrakcyjnym kursie.

Alicja Linkiewicz