16 września 2023 r., wraz z grupką innych uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, uczestniczyłem w kampanii „Trenuj z wojskiem – sam i w grupie”, której organizatorem była 12. Brygada Zmechanizowana w Szczecinie. Podczas ośmiogodzinnego szkolenia, nauczyliśmy się między innymi: podstaw posługiwania się bronią, strzelania, taktyki, przetrwania w terenie, rzutu granatem, walki wręcz w bliskim kontakcie, pierwszej pomocy przedmedycznej, terenoznawstwa, a także działania na wypadek alarmów i skażenia. Dodatkową atrakcją podczas ćwiczeń, była wystawa sprzętu bojowego, będącego na wyposażeniu brygady. Każdy ze 150 uczestników otrzymał racją żywnościową, a także mógł spróbować pysznej grochówki. Obecna była także TVP Szczecin, której udzieliłem krótkiego wywiadu, dotyczącego udziału w szkoleniu. W szkoleniu oprócz mnie, uczestniczyli: Karina Struk, Paulina Koszulińska, Mateusz Podyma, Alicja Feręc, Radek Szelążek i Radosław Kotański.

Celem kampanii „Trenuj z wojskiem – sam i w grupie”, jest zdobycie podstawowych umiejętności obronnych i wojskowych oraz promocja Wojska Polskiego i służby wojskowej. Realizowana jest ona poprzez organizację zajęć o charakterze obronnym i okołowojskowym. Koordynatorem projektu jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a za organizację szkoleń odpowiadają jednostki wojskowe w całej Polsce.

Gracjan Wołotkiewicz, kl.2c LO