27 września 2023 r. kadeci kl. 1c LO oraz kl. 2c LO Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, realizowali zajęcia praktyczne w 5 Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie.

Szczególne znaczenie miały zajęcia, w których uczestniczyła klasa pierwsza, rozpoczynająca swoją przygodę z wojskiem. Jest to kolejny w historii szkoły Oddział Przygotowania Wojskowego, na którego utworzenie szkoła otrzymała zezwolenie Ministerstwa Obrony Narodowej. W przypadku nowicjuszy, jakimi są uczniowie klasy pierwszej, zajęcia rozpoczęły się od  zapoznania z historią jednostki patronackiej, czyli 5 Pułku Inżynieryjnego.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami, udali się na plac, gdzie realizowali, zgodnie z programem nauczania, zajęcia z musztry. Podczas zajęć uczniowie przyswajali wiedzę dotyczącą postawy zasadniczej i swobodnej, wykonywania zwrotów, oddawania honorów, maszerowania, biegu oraz zatrzymywania się.

W drugiej części zajęć musztry zespołowej, kadeci doskonalili wykonywanie zbiórek, marsz pododdziałem, występowanie i wstępowanie. Ponadto tego dnia odbyły się zajęcia ze szkolenia medycznego. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami postępowania w razie wypadku, zasadami udzielania pierwszej pomocy, wyposażeniem apteczki, zasadami bezpieczeństwa własnego i poszkodowanego. W ramach szkolenia logistycznego, kadeci poznali wyposażenie indywidualne żołnierza. Zostali także zapoznani z właściwościami i cechami bojowymi maski przeciwgazowej oraz karabinka Beryl.

Druga realizowana tego dnia część zajęć, dotyczyła działań podczas marszu, w tym nauki rodzajów szyków marszowych i patrolowych. W czasie zajęć realizowane były różne etapy przygotowania żołnierza do realizacji marszu, takie jak: planowanie marszu, prowadzenie marszu ubezpieczonego, organizacja postoju ubezpieczonego i odpoczynku oraz zabezpieczenie bojowe w marszu, w tym sygnały dowodzenia i łączności. Przećwiczono w praktyce szyki marszowe oraz patrolowe. Na zakończenie zajęć nastąpiło podsumowanie i omówienie realizowanych zajęć oraz powrót kadetów do Chojny.

mgr Marek Bednarz