18 czerwca 2022 r. po raz XIV w Bibliotece szkolnej odbyła się Sztafeta Literacka. Upamiętniając 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, przypadającą na rok 2022, zaprezentowane zostały różne utwory poetki. Przedstawiono wiersze dla dzieci: “Na jagody”, “Stefek Burczymucha” i fragment bajki “O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Maria Konopnicka w swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta, skrzaty i krasnoludki. Wierszyki Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie i czyta się z przyjemnością. Twórczość Konopnickiej to nie tylko wiersze, lecz poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie oraz tłumaczenia utworów literackich.

Podczas spotkania uczniowie przeczytali jedną z nowel autorki “Mendel Gdański” oraz odczytano „Rotę” – najbardziej znaną w naszym kraju pieśń patriotyczną. „Rota” powstała podczas pobytu autorki w Cieszynie w 1908 r. i miała być protestem Marii Konopnickiej przeciw wywłaszczeniom w zaborze pruskim.

W sztafecie wzięli udział uczniowie klasy 2 d LO, 1 TI, 3 HŻ oraz nauczyciele mgr Renata Czubak, mgr Dorota Szwiec, mgr Gabriela Lasowska, mgr Łukasz Makowski, mgr Jacek Limanówka. Sztafeta Literacka polega na czytaniu utworów w wielu miejscach. Imprezę czytelniczą od lat inicjuje Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie. Głównym celem sztafety jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integracja czytelników lokalnej społeczności, a także sprawienie przyjemności szczególnie tym, którym obcowanie z literaturą przynosi radość.

Całą imprezę wzbogaciła wystawa planszowa, poświęcona Mari Konopnickiej. Spotkanie było bardzo udane, a uczestniczący w Sztafecie uczniowie – zadowoleni. Takie akcje umacniają nas  w przekonaniu, że spotkania z literaturą są potrzebne i wartościowe.

Dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku na kolejną Sztafetę Literacką. Wydarzenie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

mgr Gabriela Lasowska