Jednym z zadań realizowanych przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, było przygotowanie wystawy eksponatów militarnych i książek o militariach, połączonej z wykładem “Ciekawostki o militariach” oraz “Historia ziem zachodnich”.

Nasi uczniowie, w sali gimnastycznej, mieli okazję obejrzeć wystawę eksponatów militarnych pana Mirosława Wójcika oraz wysłuchać wykładu, a właściwie opowieści o zgromadzonych przez niego zbiorach. Pan Mirosław Wójcik, który jest wielkim pasjonatem historii, a zarazem założycielem i kustoszem Muzeum Regionalnego w Kierzkowie, zaprezentował nam część swojej kolekcji z działów: Oręża, Techniki Użytkowe i Dokumentów. Z pasją opowiadał, że od najmłodszych lat fascynowały go starocie, zachwycał się estetyką dawnych przedmiotów i zastanawiał, jaką też kryją w sobie historię. Najbardziej cieszą go wizyty dzieci i młodzieży i ich radość, kiedy mogą dotknąć muzealnych eksponatów. Czuje dumę, że zainteresowani przyjeżdżają z całej Polski, aby zobaczyć jego zbiory.

W zbiorach z działu Oręża, szczególną uwagę zwróciła bogata kolekcja pistoletów i  karabinów maszynowych z czasów ostatniej wojny, jak również granaty oraz miny. Uczniowie mogli również zobaczyć kolekcję broni białej: szable, noże, bagnety.

Na wystawie znalazły się także m.in. archiwalne zdjęcia, eksponaty bibliofilskie, numizmaty, odznaczenia wojskowe, charakterystyczne dla początków XX wieku.

W sali 22 zorganizowana została wystawa modeli redukcyjnych polskiego lotnictwa wojskowego, przygotowana przez mgra Marka Bednarza. Składała się ona z dziesięciu modeli samolotów w skali 1:48. Można było obejrzeć między innymi Fokkera w barwach pilota Stefana Bastyra z 1919 roku, słynny z okresu dwudziestolecia międzywojennego legendarny samolot bombowy PZL-37 Łoś. Polskie Siły Zbrojne na zachodzie reprezentował myśliwiec Hurricane, na którym latali polscy piloci w Bitwie o Anglię, w brawach dywizjonu 303. Okres powojenny to era naddźwiękowa, więc nie mogło zabraknąć Mig-21MF, Su-22M4, a także Mig-29 w barwach jednostki z Mińska Mazowieckiego, kultywującej tradycje dywizjonu 303.

W bibliotece szkolnej przygotowana została ekspozycja książkowa poświęcona militariom, tematyce historii ziem zachodnich, tematyce wojennej. W ekspozycji znalazły się albumy, ale też pozycje z literatury pięknej, powieści, wspomnienia.

Dziękuję panu Mirosławowi Wójcikowi za przybycie oraz podzielenie się swoją wiedzą płynącą z pasji, ale też i wartościowymi spostrzeżeniami. Właściciel muzeum na zakończenie powiedział: „Trzeba w życiu coś zrobić nie za pieniądze, tylko tak od siebie, wtedy człowiek lepiej się czuje”.

mgr Gabriela Lasowska