W dniach 19-27 lipca 2011 r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie wraz z opiekunami wzięła udział w projekcie pn. „Volare*U” Program „Młodzież w działaniu” realizowanym przez Gimnazjum Jurisch Miklós w Kőszeg na Węgrzech.
W projekcie wzięła również udział młodzież z 6 innych krajów tj. z Sherborne w Anglii, Sušic z Czech, Velletri z Włoch, z Marsaskali na Malcie oraz sami Węgrzy.

Projekt miał na celu promocję wolontariatu (rok 2011 ogłoszony jest Europejskim Rokiem Wolontariatu) oraz uświadomienie tego, jak ważną rolę odgrywa wolontariat w codziennym życiu.
Młodzież uczestnicząca w projekcie, wzięła udział w licznych warsztatach m.in. w przygotowaniu prezentów dla dzieci czy osób starszych, których później odwiedzono w Domu Starości.
Przedstawiciele każdego kraju przygotowali, krótkie przedstawienie, które niezwykle wzruszyło samych seniorów. Uświadomiło również to, że niewielkim wysiłkiem pracy można spowodować, że na twarzach innych zagości uśmiech czy wzruszenie.
Uczniowie podczas realizacji projektu dowiedzieli się więcej na temat ochrony środowiska, problemów związanych z globalnym ociepleniem czy o energii odnawialnej, przygotowując wspólną prezentację multimedialną.

Młodzież naszej szkoły przedstawiła prezentację dotyczącą Prezydencji Europejskiej Węgier, która trwała od 1 stycznia do 31 czerwca br. oraz o obecnym przewodnictwie Polski w Unii Europejskiej.
Uczestnicy projektu, dzięki wspólnej pracy ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, mieli możliwość poćwiczenia języka angielskiego, poznania kultury i obyczajów naszych zagranicznych przyjaciół, jak i spróbowania narodowych potraw danego kraju podczas międzynarodowej kolacji.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom wyjazd na wycieczkę do Budapesztu. Po drodze udało się również zobaczyć piękne jezioro Balaton. Młodzież wraz z opiekunami miała możliwość zwiedzenia przepięknego budynku Parlamentu, przepłynięcia statkiem wzdłuż Dunajem, tym samym zwiedzając najważniejsze zabytki stolicy Węgier. Wieczorem zwiedziliśmy położony na wzgórzu Zamek Królewski, z którego roztaczał się piękny widok na cały Budapeszt.

Nazajutrz niestety trzeba było opuścić już Węgry i rozstać się z nowymi przyjaciółmi, uścisków i łez nie było końca. Projekt wywarł na wszystkich wielkie wrażenie, pomógł dostrzec wagę i rolę wolontariatu w obecnych czasach, zaszczepił w młodzieży bakcyla chęci pomocy innym oraz uświadomił, że bycie wolontariuszem jest trendy!