W dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 r. reprezentując Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie przebywałyśmy wraz z opiekunem na Wildniscamp w Bawarii. My, czyli Anna Bylewska, Monika Natkańska, Aleksandra Pociej oraz Karolina Wołos z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie. Organizatorem przedsięwzięcia było miasto Bad Kotzing (Niemcy) należące do europejskiego stowarzyszenia miast Douzelage, do którego należy również Chojna. Odbyło się tam spotkanie przedstawicieli kilku krajów Unii Europejskiej – Grecji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Czech i Estonii.
Nasza grupa została zakwaterowana w miejscu, które odzwierciedlało wenezuelską chatkę. Kamienna kuchnia, hamaki, tradycyjne ozdoby – to wszystko dało nam obraz życia Wenezuelczyków. Grupy z innych krajów również mieszkały w chatkach, wigwamach, przedziwnych domkach i szałasach. Pierwsze wrażenie po wejściu do naszego mieszkanka było zaskakujące, a spanie w hamaku nadzwyczaj niewygodne.
Głównym celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat wpływu zmian klimatycznych na życie człowieka. Naszym zadaniem było rozważenie wpływu zmian klimatycznych na życie każdego z nas. Najważniejszym punktem programu była prezentacja dotycząca zmian klimatycznych widocznych krajach partnerów projektu. Liczne dyskusje, konferencje i rozmowy w kuluarach pozwoliły nam zrozumieć, jak ważnym tematem w dzisiejszych czasach jest klimat i konsekwencje jego zmian. Ważnym zadaniem, które musieliśmy wykonać była prezentacja naszego kraju, naszych obyczajów i tradycji. Zaprezentowałyśmy słynnych Polaków, nasze tradycyjne potrawy oraz miejsca, które warto w Polsce zwiedzić.
Wiedzę na temat zmian klimatycznych i historii bawarskich lasów zdobywaliśmy podczas pieszych wędrówek i wspinaczek na szczyty (np. Falkenstein). Uczestniczyliśmy w wielu grach i zabawach najbardziej popularnych w krajach, z których pochodzili nasi rówieśnicy. Zostaliśmy również zaproszeni przez burmistrza miasta do centrum wodnego „Aquacur”, w którym miło i przyjemnie spędziliśmy wolny czas.
Wszyscy uczestnicy projektu przygotowali wspólny lunch, podczas którego każde państwo prezentowało swoje potrawy. Na stole, oprócz pysznych słodkości, znalazły się ciepłe potrawy i napoje, a także ryby, warzywa i owoce. Mieliśmy więc okazję spróbować wielu smakołyków z różnych krajów.
Wieczorami spędzaliśmy czas przy ognisku, śmiejąc się i rozmawiając nie tylko na tematy dotyczące projektu.
Podczas pobytu na Wildniscamp w Bawarii zrozumieliśmy, jak ważny jest recycling i ochrona środowiska. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc, a także poznaliśmy kulturę i tradycje krajów uczestniczących w projekcie. Miła atmosfera, piękne miejsca, wspaniali ludzie, wspólne rozmowy i fantastyczne przeżycia są powodem, dla którego z chęcią wzięłybyśmy udział w podobnym projekcie jeszcze raz.