W dniach 19 – 22 października 2017 r. przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie uczestniczyli w seminarium na Malcie, w ramach realizacji projektu „EULOCAL: EVEN US – THE LITTLE ONES COUNT A LOT. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miast Marsaskala (Malta), Velletri (Włochy), Bad Kötzing (Niemcy), Köszeg (Węgry) i Chojna (Polska).
Seminarium otworzył burmistrz Malty Mario Calleja, witając i przedstawiając uczestników projektu.
Po wystąpieniu burmistrza Malty, głos zabrał lider projektu, Istvan Matrai z Węgier, przedstawiając jego cele i działania.
Podczas seminarium odbyło się również wystąpienie dr. Owena Bonnici, ministra kultury, sprawiedliwości i samorządów lokalnych Malty.
Po oficjalnych wystąpieniach liderzy każdego z państw uczestniczących w seminarium przedstawili prezentacje multimedialne, dotyczące określonego tematu.
Nasz kraj reprezentował pan Janusz Cezary Salamończyk, przedstawiając prezentację multimedialną nt.: „Postawa lokalnych uczestników i zagranicznych gości do pracy za granicą, szczególnie w małym miasteczku”. W prezentacji zostały między innymi przedstawione działania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie po uzyskaniu Karty jakości mobilności w kształceniu zawodowym oraz upowszechniono rezultaty projektu Erasmus+ „Europejskie staże”.
Podczas projektu uczestnicy mieli możliwość degustacji regionalnych potraw każdego z państw biorących udział w projekcie.
Po lunchu odbył się spacer pod pomnik Douzelage, gdzie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie. Następnie odbyły się warsztaty, podczas których każde z państw opracowywało zagadnienia zgodnie z przydzielonym tematem:
- Köszeg – Wada i korzyści bycia małym miasteczkiem,
- Chojna – Młodzi w polityce,
- Valletrii – Imigracja,
- Bad Kötzing – Młodzi w sporcie,
- Marsaskala – Dziedzictwo, rozwój i młode pokolenie.
Warsztaty zakończone były przedstawieniem wyników wypracowanych podczas pracy w grupach.
Po efektywnych warsztatach, przy akompaniamencie maltańskiego folkloru, w pięknej Villa Sant Anna, odbyła się uroczysta kolacja, podczas której burmistrz Mario Calleja podziękował wszystkim za udział w projekcie, wręczone zostały także upominki i certyfikaty uczestnictwa w seminarium.
Następnego dnia uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się z przepiękną architekturą maltańską, zwiedzając stolicę Malty Vallettę.
Uczestnictwo w projekcie umożliwiło upowszechnienie rezultatów projektów mobilności zawodowej Erasmus+, pozwoliło poznać kulturę maltańską, zasmakować w potrawach narodowych, a także nawiązać nowe znajomości wśród uczestników projektu. Pobyt na Malcie pozwolił również na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych, a piękna i oryginalna architektura Malty pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia.
mgr Dorota Szwiec