W dniach 7 – 10 czerwca 2018 r. bawarskie miasteczko Bad Kötzting pełniło rolę gospodarza, w ramach projektu „EULOCAL: EVEN US – THE LITTLE ONES COUNT A LOT”. W projekcie uczestniczyli przedstawiciele miast: Köszeg (Węgry), Marsaskala (Malta), Velletri (Włochy) i Chojna. Główny punkt projektu dotyczył tematu „Znaczenie pszczół w naturze oraz zagrożenie związane z wysoką śmiertelnością tych owadów”.
Warsztaty, które odbywały się w miejscowym Gimnazjum, a sprawnie prowadzone przez nauczycieli Karstena Nasdala i Simona Haselbauera, wywołały żywą dyskusję uczestników i uzmysłowiły im znaczenie i zależność człowieka od tych małych owadów. Kolejnym punktem projektu była dyskusja na temat „Znaczenia UE dla mojego kraju”. Każda z delegacji, w ramach debaty, omawiała zalety, ale również i wady funkcjonowania EU. Gospodarze z Bad Kötzting zorganizowali także wycieczkę krajoznawczo – edukacyjną.
Pasmo górskie o nazwie Hohenbogen, to nie tylko centrum sportów zimowych, ale także ważne strategicznie miejsce z okresu „zimnej wojny”. Na najwyższym wzniesieniu znajdują się bowiem dwie wieże, wybudowane przez żołnierzy amerykańskich, w celu zachowania łączności. Obecnie służą jako muzeum łączności oraz platforma widokowa, z której roztacza się piękna panorama.
Ostatnim wydarzeniem, w ramach projektu, było odsłonięcie pamiątkowych kamieni symbolizujących miasta partnerskie, w tym także Chojny. Burmistrz Bad Kötzting Markus Hoffman, na powitanie wszystkich delegacji, powiedział: „Cieszę się z przybycia wszystkich gości, których nie odstraszyła daleka droga, począwszy od Malty aż po Bałtyk, od Rumunii aż po Holandię”, a następnie dodał „krąg ten wyraża jedność i mocne, stabilne powiązania miast partnerskich”. Głos zabrała także Annigje Kruytbosch, Przewodnicząca Stowarzyszenia Douzelage, która określiła krąg z kamieni, jako symbol trwałości Douzelage.
Spotkanie zakończyło się na terenie dawnych koszar po armii amerykańskiej, gdzie uczestnicy projektu otrzymali drobne upominki w postaci miodu z lokalnych pasiek.
mgr Norbert Oleśków