W dniach 02 – 08 lipca 2018 r. ośmioro uczniów ZSP w Chojnie wraz z opiekunami mgr Grzegorzem Michasiukiem i mgr Leszkiem Lejmanem przebywało w Koszeg na Węgrzech, gdzie wzięło udział w kursie szkoleniowym nt. zapobiegania nietolerancji i przemocy w ramach projektu Zapobieganie Ekstremistycznym Postawom Młodzieży (SAVE) z programu Erasmus+. W kursie szkoleniowym, oprócz polskiej grupy, udział wzięła młodzież z Turcji, Szwecji i Węgier.

Pierwszy dzień wizyty przebiegał pod hasłem „Jedność w różności”. Młodzież wzięła udział w różnego rodzaju grach i zabawach integracyjnych, które miały na celu zbliżyć uczestników i pokazać, że mimo różnorodności są do siebie podobni. Uczestnicy mieli szansę spróbować specjałów różnych kuchni narodowych przywiezionych przez każdą z reprezentacji.

W drugim dniu pobytu uczestnicy warsztatów koncentrowali się na zagadnieniu uprzedzeń różnego rodzaju i dyskutowali jak sobie z nimi radzić. Została przygotowana także wystawa zdjęć przywiezionych przez uczniów, prezentująca ich kraj i jego obyczaje. Po południu odbyła się wycieczka, w czasie której węgierscy uczniowie pokazali nam uroki swojego miasteczka. W czwartek w programie pobytu znalazła się wycieczka do Wiednia, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć wielokulturowość i współpracę w praktyce, a przy okazji zobaczyć słynne zabytki jak Pałace Schonbrunn oraz Hofburg, a także m.in. Katedra św. Szczepana. Kolejny dzień stał pod znakiem dyskusji o ekstremizmie. Mieliśmy okazję posłuchać i porozmawiać z ekspertem, panem Zulmay’em Afzali, który obecnie mieszka w Szwecji, ale pochodzi z Afganistanu, gdzie zawodowo zetknął się z terroryzmem, ekstremistami i przemocą. Odwiedziliśmy także ratusz, gdzie dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat Koszeg.

W sobotę rano miał miejsce Flash Mob, podczas którego uczniowie tańczyli wspólnie na rynku i promowali projekt. Po południu, po kolejnej sesji warsztatów odbyły się występy artystyczne każdej grupy, prezentujące kulturę danego kraju szerszej publiczności. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy i w niedzielę z rana pożegnaliśmy urocze Koszeg i udaliśmy się do domu bogatsi o nowe znajomości, nową wiedzę na temat ekstremizmu i przeciwdziałania jemu oraz nowe doświadczenia.

mgr Leszek Lejman