W dniach 3 – 9 marca 2019 r. dwunastu uczniów ZSP w Chojnie wraz z opiekunami mgr Małgorzatą Limanówką i mgr Barbarą Oleksy przebywało w Murskiej Sobocie w Słowenii, gdzie wzięło udział w kursie szkoleniowym nt. propagandy online w ramach projektu „Struggle Against Violent Extremism – Zapobieganie agresywnym postawom młodzieży”, programu Erasmus+. W kursie szkoleniowym, oprócz polskiej grupy, udział wzięła młodzież z Turcji, Szwecji i Słowenii.
W niedzielę 3 marca 2019 r. wyjechaliśmy z Chojny przez Berlin do Wiednia, gdzie spędziliśmy cały dzień. Stolica Austrii zachwyciła nas swoim wyjątkowym klimatem, wspaniałymi budowlami i architekturą. Pierwszym przystankiem wycieczki była Katedra Św. Szczepana, kolejnym Opera Wiedeńska, a końcowym Belweder z przepięknymi ogrodami.
W poniedziałek spotkaliśmy się w sali konferencyjnej. W trakcie gier i zabaw integracyjnych mogliśmy poznać się bliżej z naszymi słoweńskimi, szwedzkimi i tureckimi kolegami. Po południu słoweńscy uczniowie pokazali nam uroki swojego miasteczka. Dzień zakończyliśmy szkoleniem na temat fałszywych wiadomości w Internecie.
Trzeciego dnia zwiedziliśmy miejscową szkołę średnią o profilu ekonomicznym. Pan Zulmay Afzali, mieszkający obecnie w Szwecji, podzielił się z nami wspomnieniami i refleksjami ze swojej trudnej i niebezpiecznej pracy w Afganistanie, gdzie był między innymi doradcą prezydenta. Po powrocie rozpoczęliśmy blok zajęć na temat krytycznego myślenia, a w szczególności dobrych technik propagandowych i umiejętności rozpoznawania różnych jej rodzajów.
Kolejne dwa dni poświęcone były szkoleniom na temat propagandy i użycia internetowych aplikacji w tworzeniu interaktywnych filmików i plakatów oraz pracy w grupach nad ustalaniem koncepcji i scenariuszów, edytowaniem, montowaniem bądź dogrywaniem scen do naszych filmów, które były głównym zadaniem projektu. Oczywiście wszystkie zajęcia urozmaicane były atrakcyjnymi grami i zabawami, które pozwoliły na nawiązanie bliższych znajomości ze wszystkimi uczestnikami projektu. Szczególnym wyzwaniem był udział we współzawodnictwie na jak najszybsze wyjście z escape room’u. Dwa kolejne wieczory upłynęły nam na pracy przeplatanej chwilą relaksu w hotelowym basenie lub siłowni.
W piątek, po pobycie w miejscowej kręgielni, nastąpiło podsumowanie projektu. Wręczono nagrody za pierwsze miejsce drużynie, która najszybciej wydostała się z escape room’u (Szwecja), drużynie najlepszej w kręgle (Słowenia). Natomiast nagroda zwieńczająca cały projekt, czyli puchar za najlepszy film krótkometrażowy, którego celem było poruszenie ważnego tematu społecznego związanego z przemocą, uzależnieniami, polityką, przypadł jednej z naszych grup. Nasi uczniowie spisali się na medal, bo druga grupa z naszej szkoły zajęła trzecie miejsce.
Z radością i uśmiechem, ale i smutkiem, że tak wyjątkowo szybko minął nam czas, pożegnaliśmy się z rówieśnikami z innych krajów.
Aleksandra Czuto Izabela Grempka
Wiktoria Liput Konrad Matoszko
Kaja Nowak Kamila Pisanko
Miłosz Parczewski Patrycja Radtke
Maciej Sawicki Katarzyna Zubala
Katarzyna Włodarczyk Miłosz Zubala