19 października 2010 r. w ramach projektu “Lokalne Okno na Europę” odbyło się spotkanie w naszej szkole, członków Szkolnego Klubu Europejskiego z burmistrzem Marsaskali Panem Mario Calleja. Marsaskala to miejscowość należąca do miast członkowskich stowarzyszenia Douzelage, która leży w południowo-wschodniej części Malty.

Przebieg projektu

W trakcie spotkania mieliśmy okazję poznać kraj, o którym na co dzień nie wiemy zbyt wiele. Pan Mario Calleja wyświetlił nam prezentację ze zdjęciami tego malowniczego miejsca oraz opowiedział o historii i obyczajach swojej ojczyzny.

Przebieg projektu

Malta to państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Na kształtowanie się historii Malty miało wpływ wiele państw, dlatego można zauważyć pozostałości kulturowe i obyczajowe m.in. Anglii, Francji, czy Włoch. Do tej pory używa się w języku maltańskim wiele obcych zwrotów. Wynika to z tego, że język maltański jest niepraktyczny, np. “dzień dobry” po maltański brzmi: l-ghodwa t-tajba [l`odła ttajba] i zamiast tego Maltańczycy mówią: good morning (po angielsku) lub buon giorno [bon dzorno] (po włosku). Malta stała się suwerennym państwem dopiero w drugiej połowie XX wieku, do tego czasu była pod panowaniem Francji, a następnie Wielkiej Brytanii. Sama Marsaskala jest małą miejscowością rybacką, w której do dnia dzisiejszego panują wysokie temperatury. Dzięki temu sprzyja to walorom turystycznym i przez cały rok jest to dobre miejsce do wypoczynku.

Przebieg projektu

Spotkania tego typu są dla nas, młodych ludzi, bardzo owocne. Możemy zdobyć wiedzę, nie korzystając z “suchych” informacji przeczytanych w książce, czy w Internecie. Mamy możliwość również rozwijać swoje umiejętności językowe, ponieważ całe spotkanie odbyło się w języku angielskim. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia strony internetowej Marsaskali: http://www.marsaskala-malta.com/.