Dnia 11. 01. 2011 roku w ZSP nr 1 w Chojnie odbyło się spotkanie członków szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage z p. Ireneuszem Bylińskim, mieszkańcem Góralic. Zebranie odbyło się w ramach szkolnego projektu “Lokalne okno na Europę, finansowanego z programu “Młodzież w działaniu”. Pan Ireneusz, niezmiennie od lat, jest pasjonatem wycieczek rowerowych po Europie.
Swoją niezwykłą pasją zaraził najbliższych. Córka p. Bylińskiego uczestniczyła w wyprawach rowerowych wraz z ojcem i grupą znajomych. Razem przemierzyli tysiące kilometrów. Byli m.in. na Ukrainie i w Austrii. Podziwiali również piękne polskie krajobrazy na Mazurach. Pan Byliński opowiedział członkom Klubu o początkach swojego hobby, o pierwszym, samodzielnie wykonanym sprzęcie potrzebnym do rowerowej wyprawy. Dowiedzieliśmy się jak przygotować plan wycieczki, jak dobrać odpowiednie ubranie, a także co powinniśmy zabrać ze sobą. Nasz gość opowiadał ciekawe historie ze swoich wypraw, m.in. o zagranicznych zwyczajach, sposobach, w jaki przyjmuje się podróżnych. Często musiał zmagać się z trudnymi warunkami, jednak poczucie, że dokonał tego, czego pragnął, dawało satysfakcję.

Przebieg projektu

Pan Ireneusz chciał zaszczepić w nas gotowość do podejmowania nowych wyzwań. W ten sposób kształtuje się charakter i osobowość człowieka, nabiera się doświadczenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych ludzi, którzy nie mają pomysłu na życie, nie wiedzą, jak wykorzystać wolny czas. Członkowie Klubu zadawali pytania dotyczące pierwszych podróży gościa, jego wrażeń i planów na przyszłość. Nasz gość powiedział, że największą satysfakcję daje powrót do domu po ciężkiej wyprawie. Twierdzi, że każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie. Mimo natłoku codziennych obowiązków, powinniśmy robić to, co sprawia nam najwięcej radości. Podróżujmy, uprawiajmy sporty, zróbmy coś dla siebie. Chwile przyjemności dają człowiekowi najwięcej radości.

Aleksandra Pociej
Klub Europejski Douzelage