10 lutego 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage w ramach projektu “Lokalne Okno na Europę”. Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage oraz kilkoro uczniów naszej szkoły, rozmawiali w Bibliotece Miejskiej z gośćmi – polsko-francuskim małżeństwem, państwem Lidią i Jean Pierre Crepin, mieszkającymi na stałe we Francji, w Granville.

Przebieg projektu

Pani Lidia jest Polką pochodzącą z Zawoi, wsi w Małopolsce i członkinią francuskiego stowarzyszenia Douzelage, pan Pierre natomiast był uczestnikiem wojny o niepodległość Algierii i jako żołnierz armii francuskiej mógł nam przybliżyć nieco sytuację panującą wówczas na jej terenie. Spędził w Algierii 27 miesięcy ale jako pacyfista odmawiał udziału w walkach. Przedstawił on stosunek Francuzów do miejscowej ludności, którą traktowano jako rasę niższą, a obraz wojny, jako brutalną próbę zachowania przez Francję zwierzchnictwa nad tymi terenami i ich bogactwami. Jednak nasz gość podczas rozmowy nie skupiał się tylko na wojnie. Starał się zachęcić nas do aktywnego wypoczynku, jako że sam mnóstwo czasu poświęca podróżowaniu po Europie rowerem. Państwo Crepin opowiedzieli nam też o swoim spotkaniu i małżeństwie, o codziennym życiu we Francji.

Przebieg projektu

Pan Crepin mówi słabo po polsku, dzięki czemu komunikacja z nami była ułatwiona. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, po czym małżeństwo odbyło wycieczkę po Chojnie z grupką uczniów naszej szkoły, aby później, po krótkim odpoczynku wziąć udział w koncercie piosenki francuskiej, który odbył się Centrum Kultury w Chojnie. W programie pobytu gości w Chojnie znalazło się oczywiście zwiedzanie szkoły.