Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie oraz uczniowie węgierskiej szkoły Jurisich Miklós Gimnazium w Koszeg w dniu 2.11.2011 r . rozpoczęli drugą część projektu „Wave – Woda – Aqua – Viz”. O godzinie 19:00 polscy uczniowie odebrali swoich węgierskich przyjaciół z przystanku PKS w Chojnie.
Następnego dnia pani Dyrektor Adriana Salamończyk uroczyście przywitała gości, a koordynator projektu pan Janusz Cezary Salamończyk przedstawił program pobytu w Polsce. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie naszej szkoły, które zakończyło się przerwą kawową. Następnie odbyły się zajęcia integracyjne, w których brali udział wszyscy uczniowie z projektu. Zostali oni podzieleni na 3 grupy i rywalizowali w ciekawych konkurencjach. O 11:45 Węgrzy mieli lekcję języka angielskiego, a po południu węgierscy uczniowie wyruszyli na wycieczkę po najciekawszych miejscach Chojny. Program obejmował zwiedzanie Kościoła Mariackiego, w tym wejście na wieżę, z której roztacza się przepiękna panorama miasta i okolic, Kościoła Świętej Trójcy, obu baszt – Barnkowskiej i Świeckiej, cmentarza wojskowego, ratusza miejskiego , a także miejskiej oczyszczalni ścieków. Po powrocie z wyczerpującej wycieczki, wszyscy udali się na obiad. Po godzinnej przerwie, uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej by tam rywalizować w konkursach związanych z tematem projektu – wodą.
W piątek, zgodnie z programem, odbyła się wycieczka do Szczecina, gdzie uczestniczyliśmy na wykładach na Wydziale Informatyki oraz Żywienia i Rybołówstwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Na początku zostaliśmy zapoznani z programem nauczania na wyżej wymienionych wydziałach. Lunch w centrum handlowym Galaxy był kolejnym punktem naszej wycieczki. O 15:00 udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie zwiedziliśmy trzy ciekawe wystawy, m.in. zbiory Izabeli Czartoryskiej. Na koniec uczestnicy projektu mieli okazję przespacerować się po Wałach Chrobrego, czyli najpiękniejszym zakątku Szczecina. Tym miłym akcentem pożegnaliśmy Szczecin.
Weekend rozpoczął się wyjazdem do Berlina. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie historycznego punktu granicznego między amerykańską i radziecką strefą okupacyjną, zwanego „Check Point Charlie”, następnie udaliśmy się na Aleksander Platz gdzie znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Berlina – monumentalna Brama Brandenburska. Stamtąd grupa udała się pod budynek Reichstag’u, czyli parlamentu niemieckiego. W drodze na wieżę telewizyjną uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać Uniwersytet Humboldta i Katedrę Berlińską. Po dotarciu na miejsce wszyscy mieli godzinną przerwę, aby samodzielnie móc podziwiać uroki niemieckiej stolicy. Był to ostatni punkt wycieczki, około godziny 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Niedzielę węgierscy uczniowie spędzili z rodzinami polskich uczniów i poznawali przy tym tradycje i zwyczaje naszego kraju. Wielu polskich uczniów zabrało swoich węgierskich partnerów na wycieczki po okolicach Chojny, np. szlakiem pamięci narodowej.
Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem w sali kinowej. Węgierscy goście mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną: „ System oświaty w Polsce” oraz prezentacją dotyczącą działalności naszej szkoły pt. „Projekty realizowane w szkole”. O godzinie 9:00 wszyscy uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy i uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z geografii , biologii. Uczestniczyli również w zajęciach z dramy. Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające. Po nich polscy uczniowie przygotowali kolejne prezentacje „Rzeka – dar i żywioł” oraz „Morze Bałtyckie”. Po południu odbyły się lekcje biologii, chemii i fizyki, na których badano czystość wody, rozpuszczalność substancji w wodzie oraz wykonywano wiele ciekawych eksperymentów związanych z właściwościami wody. Wieczorny program przewidywał rozgrywki sportowe w sali gimnastycznej. W zawodach konkurowało ze sobą 5 grup polsko-węgierskich.
We wtorek miała miejsce kolejna wycieczka, tym razem do Świnoujścia. Wyjazd miał na celu pokazanie naszym przyjaciołom z Węgier Bałtyku. W Świnoujściu uczestnicy projektu udali się do muzeum morskiego, zwiedzili również latarnię morską. Z góry latarni można było podziwiać wspaniałe polskie wybrzeże. Późnym wieczorem dotarliśmy na plażę i przy świetle księżyca spacerowaliśmy brzegiem morza. Wszyscy uczniowie mili okazję zabrać ze sobą pamiątkę znad morza czyli wyrzucone na brzeg muszle.
Ostatni dzień pobytu w Chojnie był bardzo wyczerpujący. Po porannych lekcjach języka niemieckiego, w których uczestniczyli uczniowie węgierscy, miało miejsce spotkanie organizacyjne, na którym wyznaczono grupy zadaniowe do realizacji poszczególnych przedsięwzięć, podsumowujących działania przeprowadzone w ramach projektu. Grypy zajmowały się między innymi: przygotowaniem przedstawienia oraz pisaniem artykułów o projekcie. O 15:30, po obiedzie, odbyła się akcja Flash Mob, która wzbudziła zainteresowanie mieszkańców Chojny, tym bardziej, że każdy dostał butelkę wody mineralnej. Od godziny 15:40 uczniowie rozdawali przechodniom zaproszenia na przedstawienie przygotowane wspólnie przez polskich i węgierskich uczestników projektu. Impreza odbyła się w Chojeńskim Centrum Kultury i cieszyła się dużym zainteresowaniem. O godzinie 18:30 udaliśmy się na pożegnalną kolację. W kolacji wzięli udział wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja –uczestnicy projektu.
Przez ostatnie 3 dni wizyty Węgrów w Polsce mieliśmy okazję podziwiać Kraków i jego okolice. 10 listopada o godzinie 5:30 wyruszyliśmy w podróż, która trwała ok. 10 godzin. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Podziemi Rynku Głównego w Krakowie. To miejsce jest niezwykle wyjątkowe, nie ma drugiego w Polsce tak naszpikowanego technologią muzeum. Następnie udaliśmy się na miejsce zakwaterowania. W piątek uczestnicy projektu zwiedzali kopalnię soli w Wieliczce, w tym kaplicę św. Kingi, następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto w Krakowie. Ostatniego dnia projektu program przewidywał wizytę w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Zarówno polska jak i węgierska młodzież była przejęta ogromem cierpień więźniów obozu. Około godziny 12:00 uczniowie polscy pożegnali swoich węgierskich kolegów, którzy udali się w podróż do domu, do Koszeg. Uczestnicy projektu zawiązali szereg przyjaźni, które na pewno będą trwać wiele lat.
Kacper, Magda, Ewa