23 maja 2023 r. klasy 1d i 1c LO, pod opieką Pani Agnieszki Pawlaczyk, Pani Emilii Marcinkowskiej i Pana Łukasza Makowskiego, udały się na wycieczkę do Szczecina. Celem wycieczki był udział w Dniu Prawa Służb Mundurowych, zorganizowanym przez Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Szczecińskim.

Po dojechaniu na miejsce, uczniowie udali się kolejno na 3 wykłady: „Identyfikacja kryminalistyczna na podstawie badań wykonywanych w LK KWP w Szczecinie”, „Bezpieczeństwo i anonimowość w sieci” i „Wybrane zagadnienia praktycznego zabezpieczenia śladów kryminalistycznych w ramach kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia”. Na jednym z wykładów uczniowie usłyszeli historię pięciu niewiarygodnych spraw sądowych. Kolejny z nich dostarczył uczestnikom wiedzy, w jaki sposób odciski butów wpływają na sprawy kryminalistyczne. Według opinii uczniów, wykład ten był najbardziej interesujący. Biorąc pod uwagę fakt, iż profilem klasy 1d LO jest kryminalistyka, wykład ten wzbudził szczególną ciekawość wśród słuchaczy.

Obchody dnia służb mundurowych

Po zakończeniu wykładów, uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwsza grupa udała się na strzelnicę, gdzie możliwe było strzelanie zarówno z broni długiej, jak i krótkiej. Druga grupa udała się do escape room, gdzie uczniowie rozwiązywali różne zadania, składające się na jedną skomplikowaną zagadkę.

Następnie na uczniów czekały atrakcje na świeżym powietrzu, m.in. pokaz Klubu Karate Funakashi-do Szczecin Mierzyn „Opanowanie podstawowych technik samoobrony” oraz „Spacer ze służbami mundurowymi”, który odbywał się na dziedzińcu wydziału.

Obchody dnia służb mundurowych
Obchody dnia służb mundurowych

Udział w tym fascynującym wydarzeniu, pozwolił nam zdobyć nową wiedzę, oraz nawiązać bezpośrednie kontrakty z osobami, związanymi z pracą w tych formacjach. Była to również świetna okazja, aby przekonać się i zobaczyć, jak wyglądają zajęcia na kierunku Prawo Służ Mundurowych oraz dowiedzieć się więcej o możliwościach kształcenia na tym kierunku.

mgr Emilia Marcinkowska

Miłosz Błaszczyszyn kl. 1d LO