Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 wraz ze Starostwem Powiatowym w Gryfinie realizuje projekt „Różnice motorem zmian” w ramach programu Comenius Regio. Celem tego projektu jest wymiana doświadczeń związanych z wykluczeniem społecznym i wyrównywaniem szans dzieci i młodzieży.

W dniach 1 – 3 marca pięcioro nauczycieli ZSP Nr 1 w Chojnie wraz z trzyosobową delegacją Starostwa Powiatowego odwiedziło partnerską szkołę Gryphon School w angielskim miasteczku Sherborne.
Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z władzami oświatowymi hrabstwa Dorset, na którym zaprezentowano angielski system edukacji, zasady współpracy między organem prowadzącym, szkołami i środowiskiem lokalnym.

Strona angielska przygotowała bardzo ciekawy program wizyty, pozwalający poznać sposoby rozwiązywania problemów i instytucje wspierające proces wyrównywania szans dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem.

Pierwszą instytucją, którą zaprezentowano było Connexions zajmujące się doradztwem i przygotowaniem zawodowym. We współpracy ze szkołami dokonuje analizy preferencji zawodowych uczniów, ukierunkowuje w wyborze zawodu, organizuje spotkania ze specjalistami. Ponadto wspiera młodzież z różnymi dysfunkcjami oraz mającą problemy emocjonalne i adaptacyjne.

Kolejnym punktem była Kingston Maurward – odpowiednik szkoły zawodowej – kształcąca w kierunkach rolniczych. Jako, że południowa Anglia jest obszarem typowo rolniczym szkoła cieszy się ogromną popularnością. Posiada ona doskonałe zaplecze, a młodzież ma ogromne możliwości praktycznego przygotowania do zawodu. Dodatkowym atutem jest różnorodność kursów organizowanych na jej terenie. Doskonale przygotowana kadra i zajęcia w małych grupach stwarzają również możliwość kształcenia oób niepełnosprawnych umysłowo.

Kolejny dzień rozpoczął się odwiedzeniem Boys School w Sherborne, w której kształci się ponad 500 chłopców z różnych stron świata. Wrażenie robi imponująca biblioteka, doskonałe zaplecze sportowe, różnorodność kół zainteresowań, a przede wszystkim atmosfera nauki. Szkoła z tradycjami niczym Hogwart z Harrego Pottera.

Zaskakująco ciekawa była wizyta w klubie młodzieżowym prowadzonym przez szkołę w Gryphon School i wspomaganym przez wspomniane wcześniej Connexions. Grupa uczniów zakwalifikowana do programu odbywa zajęcia z terapeutami. Spotkania w klubie mają odbudować w nich poczucie własnej wartości, nauczyć samodzielności i pokonać agresję. Bogato wyposażona placówka daje różne możliwości rozwijania zainteresowań i ciekawego spędzania wolnego czasu. Program obejmuje również rodziny mające trudności wychowawcze.
Podobnie funkcjonuje klub Randezvouz, do którego może przyjść ze swoimi problemami każdy, bez względu na wiek. Grupa terapeutów wspiera potrzebujących gwarantując im anonimowość. Godnym naśladowania jest wolontariat. Każdy kto chce pomagać, ma ku temu możliwości i w wolnym czasie może wspierać działalność instytucji.

Następnie zwiedzano partnerską Gryphon School, do której uczęszcza około 1500 uczniów w wieku 11 – 18 lat. Szkoła posiada doskonale wyposażone pracownie przedmiotowe, salę gimnastyczną i oferuje szeroką gamą zajęć dodatkowych. Jednym z jej priorytetów jest pomoc uczniom z niedostosowaniem społecznym. W ramach projektów, co jest godne pozazdroszczenia, zatrudnia asystentów towarzyszących uczniom mającym trudności edukacyjne.
Wizyta zakończyła się zwiedzaniem historycznego miasta Bath.
Dzięki robiącej wrażenie organizacji i życzliwości gospodarzy czas spędzony w Anglii przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze.