22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony rezolucją w 1992 r. przez ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Powodem był narastający kryzys wodny i powszechne zmniejszenie zasobów wody na świecie. Co roku w ramach tego ogólnoświatowego święta zwraca się uwagę na inne oblicze wody. Hasło na rok 2012 to „Woda i bezpieczeństwo żywnościowe”. Tegoroczne hasło było dobrą okazją, by zastanowić się, ile wody zużywamy do produkcji żywności. Jak podaje FAO, agenda ONZ odpowiedzialna za żywność i rolnictwo, przeciętny człowiek wypija od 2 do 4 litrów wody dziennie, lecz wyprodukowanie dziennej dawki żywności na potrzeby jednej osoby pochłania od 2000 do 5000 litrów wody!

Nasza szkoła włączyła  się w obchody Światowego Dnia Wody. Uczniowie przygotowali wystawę dotyczącą wody pitnej na świecie, w której zawarto wiele istotnych i ciekawych informacji dotyczących wody jako dobra naturalnego, którego kiedyś może zabraknąć. Zobaczyć można było poruszające zdjęcia ludzi bardzo cierpiących z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Zdjęciom towarzyszyły informacje, dane statystyczne przedstawiające, jak wielkim problemem w wielu miejscach na ziemi jest brak wody i jakie są jego skutki. Około 300 mln ludzi w Afryce nie ma dostępu do zdatnej do picia wody!

Uczniowie przygotowali wiele ciekawostek o wodzie i jej właściwościach fizycznych i chemicznych, które były przedstawione w formie plakatów. Rozdawali także ulotki z informacjami oraz butelki wody mineralnej. Przeczytać można było również o tym, że każdy z nas ma realny wpływ na przeciwdziałanie problemowi wodnemu. Wystarczy zwrócić więcej uwagi na to, jak korzystamy z zasobów wodnych na co dzień.

Ważną częścią obchodów Dnia Wody było przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji „Studnia dla Południa”, której celem jest wspieranie mieszkańców Sudanu Południowego w uzyskiwaniu dostępu do bezpiecznej wody pitnej. W miesiącu lutym uczniowie zorganizowali akcję sprzedaży błękitnych rzemykowych bransoletek. Dochód ze sprzedaży przekazany został Polskiej Akcji Humanitarnej na budowę studni dla dzieci w szkole Du Cum w Sudanie południowym.