Wrażenia z wizyty w Prienai na Litwie – projekt “JAJO – Wielkanocne spotkania i pogaduszki”.
W dniach od 30. marca do 3. kwietnia 2010 r. członkowie Klubu Europejskiego „Douzelage” działającego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie przebywali z wizytą w Prienai na Litwie, w ramach projektu pn. „JAJO – Wielkanocne spotkania i pogaduszki”, finansowanego przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.
Udział w projekcie stworzył nam okazję do poznania kultury i obyczajów panujących w domach litewskich w okresie Wielkanocy. Dał nam również możliwość nawiązania nowych znajomości z litewskimi rówieśnikami, zobaczenia jednych z najpiękniejszych miejsc Litwy i odnalezienia przy tym świadectw naszej wspólnej historii.
Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu wspólnymi siłami przygotowaliśmy kolację z typowo polskimi i litewskimi potrawami świątecznymi. Z naszej strony był to żur z białą kiełbasą, natomiast Litwini poczęstowali nas słodką zupą owocową z makaronem i sałatką warzywną. Był to również czas na wzajemne poznanie się.
Następnego dnia, zgodnie z harmonogramem, zwiedziliśmy gimnazjum Žiburio oraz miasteczko Prienai. W ramach kolejnych działań przeanalizowaliśmy ankiety związane ze zwyczajami wielkanocnymi panującymi w obu krajach. I w końcu przyszedł czas na gwóźdź wieczoru, czyli kolacje w domach litewskich rodzin. Plan gościny obejmował posiłek i około 2,5 godziny wspólnych zabaw i rozmów.
Kolejnego dnia pojechaliśmy do Wilna. Zwiedziliśmy najpiękniejsze zabytki litewskiej stolicy, między innymi bazylikę pod wezwaniem św. Stanisława i Władysława oraz Uniwersytet Wileński założony przez Stefana Batorego. Odnaleźliśmy wiele śladów polskiej obecności w Wilnie, na przykład świadectwa twórczości i pobytu w mieście wieszcza polskiego Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego, a także Józefa Ignacego Kraszewskiego. Spotkaliśmy tam również wielu naszych rodaków, co było dla nas bardzo miłym akcentem. W drodze powrotnej mieliśmy także okazję zobaczyć zamek w Trokach, będący siedzibą Wielkich Książąt Litewskich.
Ostatni dzień obfitował w atrakcje. Od samego rana, tradycyjnymi metodami, z użyciem wosku pszczelego oraz łusek z cebuli, malowaliśmy wielkanocne jaja. Wieczór spędziliśmy na oglądaniu prezentacji dotyczących polskiej i litewskiej Wielkanocy. Pozostały czas upłynął nam na zabawach integracyjnych.
Sobota, trzecia rano – wyjazd. Najsmutniejsza chwila całego projektu. Pozostaną nam jednak miłe wspomnienia… i liczymy na kolejne spotkanie w takim samym gronie.
Członkowie Klubu Europejskiego „Douzelage” w ZSP Nr 1 w Chojnie