Projekt „Opowieść o dwóch rzekach: Niemnie i Odrze” z Polsko Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży jest to projekt, który ma na celu współpracę młodzieży litewskiej i polskiej poprzez prowadzenie działań, pozwalających odkryć, jaką rolę w przeszłości i obecnie odgrywają rzeki Niemen i Odra w życiu lokalnych społeczności. Uczestnicy projektu zbadają źródła historyczne, aby określić rolę obu rzek przed wiekami. Oprócz tego wysłuchają i utrwalą wspomnienia najstarszych mieszkańców związanych z rzekami. Spróbują odszukać nawiązanie do Niemna i Odry w literaturze, poezji i malarstwie. Zajmą się również rolą tych rzek w gospodarce Litwy i Polski oraz ich znaczeniu dla flory i fauny. Zadania te będą wykonywane przez obie grupy partnerskie przed spotkaniem partnerów w Polsce. Podczas pobytu w Chojnie przedstawią dotychczas zrealizowane zadania, starając się znaleźć najważniejsze podobieństwa i różnice. Uczestnicy projektu zapoznają się ze środowiskiem przyrodniczym parku krajobrazowego Dolina Dolnej Odry oraz przeprowadzą samodzielnie badania czystości wody w Odrze. Dodatkowo przedstawią lokalnej grupie starszych mieszkańców opowieści Litwinów o Niemnie, pokażą zdjęcia i w zamian wysłuchają opowieści o przeżyciach związanych z Odrą. Podczas wymiany nie zabraknie również czasu na wspólną zabawę, przygotowywanie narodowych dań, czy chociażby zwiedzanie Chojny.
Dnia 15.05.2012r. w ramach tego projektu w sali kinowej odbyły się warsztaty dziennikarskie, których tematem była sztuka przeprowadzania wywiadów.
Wykład poprowadziła uczennica klasy 2d – Martyna Pietrzak.
Uczestnicy mogli się dowiedzieć, w jaki sposób formułować pytania, aby uzyskać odpowiednie informacje, jak zachowywać się podczas wywiadu czy chociażby, co zrobić, by wywiad był nieprzeciętny i przede wszystkim skuteczny.
Oprócz tego w części praktycznej warsztatów mogli oni wypróbować zgromadzoną wiedzę poprzez przeprowadzenie krótkiego wywiadu z kolegą/koleżanką.
Całość była ciekawie poprowadzona, więc każdy słuchał z zainteresowaniem porad dla początkujących reporterów. Ze szczególną uwagą wykładu przysłuchiwały się osoby, które w projekcie odpowiedzialne są za przeprowadzenie rozmów ze starszymi mieszkańcami nadodrzańskich wsi, których życie było związane z Odrą lub Niemnem.