Powiat Gryfiński, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie z polskiej strony oraz St. Thomas More College, Primary School Marsaskala oraz Strategies of Interaktive Training Foundation ze strony maltańskiej, w ramach programu Comenius Regio realizują projekt „Community school – school in community”. Program będzie realizowany w latach 2012 – 2014. Na realizację projektu strona polska otrzymała do 28 565 Euro.
Celem projektu jest wykorzystanie doświadczeń instytucji edukacyjnych w obu regionach partnerskich wobec specyficznych problemów każdej organizacji i ich współpracy ze społecznością lokalną, a także zaangażowanie poszczególnych instytucji w proces nauczania i uczenia się.
W dniach od 10 do 14 grudnia 2012 r. odbyło się w Chojnie spotkanie partnerów projektu. 11 grudnia na spotkaniu w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Gryfinie Pani Jolanta Majewska przedstawiła zasady funkcjonowania placówki. Partnerzy mogli obejrzeć gabinety przystosowane do terapii logopedycznej, rehabilitacji ruchowej oraz te, przeznaczone do zajęć z pedagogiem i psychologiem. Następnie w Starostwie Powiatowym Wicestarosta Jerzy Miller przedstawił gościom zadania i rolę Powiatu Gryfińskiego jako organu prowadzącego dla szkół i placówek oświatowych. Goście z Malty byli bardzo zainteresowani systemem oświaty w Polsce oraz współpracą z organem prowadzącym. Na bieżąco porównywali polski i maltański system edukacji. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Szczecina, zapoznanie z historią miasta oraz jego zabytkami.
12 grudnia odbyło się oficjalne spotkanie z dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie Panią Adrianą Salamończyk. Następnie goście zwiedzili szkołę. Zadawano wiele pytań dotyczących wyposażenia szkoły oraz jej funkcjonowania. Po zwiedzeniu szkoły goście z Malty zostali zaproszeni na krótką prezentację talentów i umiejętności naszych uczniów. Szkolny chór wykonał tradycyjne polskie kolędy, odbył się pokaz tańca współczesnego, a członkowie Klubu Sportowego Karate Kyokushin z Morynia zaprezentowali swoje umiejętności podczas krótkiego treningu oraz pokazu walki. Sympatycznym podsumowaniem pokazu było wspólne odtańczenie „belgijki”, co sprawiło wiele radości zarówno naszym partnerom, jak i osobom biorącym udział w pokazie.
Popołudnie goście z Malty spędzili zwiedzając Chojnę. Bardzo spodobała się partnerom wizyta w chojeńskiej katedrze. Z ogromną uwagą partnerzy obejrzeli wnętrze restaurowanej świątyni, ekspozycję fotografii zburzonego podczas działań wojennych obiektu oraz dokumentację z poszczególnych etapów jego odbudowy. Zwiedzający wspięli się na wieżę widokową by z lotu ptaka obejrzeć panoramę miasta i okolic. Następnie udali się do Centrum Kultury na spotkanie z dyrektorem placówki Barbarą Andrzejczyk. Goście zostali zapoznani ze statutową działalnością centrum oraz zaproszeni do obejrzenia wystawy „Miecze Europy”. Później odbyły się warsztaty filcowania wełny poprowadzone przez Justynę Rychłowską, na zakończenie których goście mogli pochwalić się efektami swojej pracy.
Kolejny dzień upłynął równie intensywnie. Partnerzy udali się do Szkoły Podstawowej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Przedszkola Miejskiego. Dyrektorzy placówek przedstawili cele i zadania swoich placówek. W Szkole Podstawowej goście obejrzeli bazę dydaktyczną oraz prowadzone zajęcia z języka angielskiego, informatyki oraz religii. W Środowiskowym Domu Samopomocy goście zostali zapoznani ze specyfiką placówki, obejrzeli gabinety terapeutyczne, salę do fizjoterapii oraz gabinet prac ręcznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prace wykonane przez pensjonariuszy Ośrodka. W Przedszkolu Miejskim każda z grup przedszkolnych zademonstrowała to nad czym dzieci pracowały. Partnerzy obejrzeli przygotowania do jasełek, śpiewanie kolęd oraz codzienne zajęcia. Sympatyczną chwilę przeżyliśmy wszyscy gdy obchodząca urodziny Zuzia poczęstowała gości słodyczami, a w zamian goście z Malty odśpiewali „Happy Birthday to you”. W czwartkowe popołudnie goście udali się do Stadniny Koni w Bielinie na kulig zakończony wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Ponieważ na Malcie śnieg nie pada, dla większości naszych partnerów był to niesamowity widok i ekstremalne doznanie. Gości fascynowały nie tylko nietypowe drzewa czy krajobraz, ale przede wszystkim śnieg. Na specjalne życzenie jednej z uczestniczek projektu partnerzy pojechali do Krzywego Lasu, który zrobił niesamowite wrażenie tak samo jak zaspy śniegu, wśród których nasi goście urządzali prawdziwe sesje zdjęciowe.
Wizyta przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze.