ERASMUS + Kształcenie i szkolenie zawodowe
KA1 – Mobilność edukacyjna
„Podnoszenie jakości w kształceniu zawodowym poprzez realizację zagranicznych staży”
Nr umowy/ projektu: 2018-1-PL01-KA116-048197
Data rozpoczęcia i zakończenia projektu: 01.10.2018 – 30.09.2019 r.
Przyznane dofinansowanie: 83 034,00 EUR

Projekt pn.: „Podnoszenie jakości kształcenia zawodowego poprzez realizację zagranicznych staży” będzie polegał na odbyciu 4-tygodniowych staży przez 26 uczniów Technikum Zawodowego w zawodach technik informatyk, technik budownictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych i technik hotelarstwa, które wchodzą w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, 5-dniowych szkoleń w przedsiębiorstwie informatycznym kadry nauczycieli przedmiotów zawodowych w obszarze informatyki oraz prowadzenie dwóch 3-dniowych zajęć/szkoleń przez przedsiębiorców zagranicznych z branż gastronomicznej i hotelarskiej. Staże odbędą się w przedsiębiorstwach w Anglii, Węgrzech, Luksemburgu i na Malcie, szkolenie nauczycieli będzie miało miejsce na Węgrzech, przedsiębiorcy z Malty i Anglii będą prowadzić zajęcia/szkolenia w siedzibie organizacji wnioskującej. W projekcie oprócz partnera wysyłającego uczestniczą następujący partnerzy przyjmujący:
Anglia:
The Bakehouse B&B,
– The Eastbury (Sherborne) Ltd,
– The Grange at Oborne.

Węgry:
– Remicro Kft,
– Szarnyas Kft.
Malta:
Bilom Construction Ltd,
– Driegh Ltd
– Illusions Ltd

Luksemburg:
– Cloud Managed Data S.A.

Projekt jest zgodny z głównymi założeniami strategii umiędzynarodowienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, które zakładają między innymi rozszerzenie odbywania staży zagranicznych o uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk i technik budownictwa, zwiększenie ich liczby, objęcie szkoleniami w instytucjach zagranicznych nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także pozyskiwanie nowych partnerów zagranicznych do realizacji mobilności zawodowych. Projekt „Europejska jakość w szkoleniu zawodowym” będzie również realizował cel zakładający budowanie wizerunku ZSP w Chojnie, jako instytucji podejmującej skuteczną współpracę międzynarodową.
Grupa uczniów i nauczycieli zostanie wdrożona do edukacyjnej i zawodowej mobilności, co może w przyszłości ułatwić im życie i karierę zawodową. Uczestnicy projektu zostaną zapoznani z korzyściami płynącymi z mobilności edukacyjnych, zostanie wzmocnione ich poczucie tożsamości europejskiej. Stażyści poprawią znajomość języka angielskiego, umiejętności zawodowe, wzmocni się ich poczucie własnej wartości, pewności siebie i samodzielności. Program szkolenia zawodowego realizowany w szkole zostanie zweryfikowany w konfrontacji z wymaganiami stawianymi przez funkcjonujące na rynku europejskim przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy branży informatyczne i budowlanej przeprowadzą zajęcia i szkolenia w instytucji wysyłającej, co umożliwi zapoznanie się uczniów i nauczycieli, którzy nie uczestniczą w mobilnościach zagranicznych, z wymaganiami obowiązującymi na europejskim rynku pracy. Podczas mobilności osób uczących się w projekcie „Podnoszenie jakości kształcenia zawodowego poprzez realizację zagranicznych staży” zostanie wykorzystany system ECVET.

Uczniowie uczestniczący w projekcie „„Podnoszenie jakości kształcenia zawodowego poprzez realizację zagranicznych staży” zostaną wyłonieni spośród uczęszczających do klas drugich i trzecich Technikum Zawodowego. Do klas, w których zostanie przeprowadzona rekrutacja, uczęszcza młodzież mieszkająca na wsi i w małych miasteczkach. Wszystkie staże będą jednocześnie obowiązkowymi praktykami zawodowymi realizowanymi przez uczniów. Nauczyciele budowlanych przedmiotów zawodowych , którzy odbędą szkolenia zagraniczne w formie ‚job shadowing’, będą po raz pierwszy uczestniczyli w tego rodzaju mobilności podnoszącej ich profesjonalne umiejętności.
Każdej grupie uczniów odbywających staże w jednej miejscowości będzie towarzyszył opiekun z ramienia instytucji wysyłającej, ZSP w Chojnie. Jest to konieczne ze względu na uwarunkowania prawne obowiązujące w szkole