W dniach 22 – 27 czerwca 2013 roku dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w projekcie „Europa lokalnie: nadzieje i obawy” w Prienai na Litwie. Podczas wymiany młodzieżowej wspólnie zastanawialiśmy się nad zagrożeniami i wyzwaniami, jakie czekają na młodych ludzi w Europie w ciągu następnych kilku lat oraz w jaki sposób te wyzwania wpłyną na życie młodzieży w małych miejscowościach, takich jak Chojna i Prienai, skąd wywodzą się uczestnicy projektu. Nasze działania były ściśle związane z tematyką projektu. Jako uczestnicy zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną przedstawiającą problemy młodzieży w miejscach, w których żyją oraz formy spędzania czasu wolnego, jakie są w stanie zaoferować im władze miasta. Zauważyliśmy wiele podobieństw, m.in. to, że duża grupa młodych osób spędza aktywnie swój czas uprawiając sporty – piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę, mając ku temu odpowiednie warunki. Przedstawiliśmy także wyniki ankiet, odnoszące się do nadziei i obaw młodzieży, związanych z ich przyszłością. Pytania dotyczyły takich obszarów tematycznych jak: znalezienie dobrzej płatnej pracy, wybór kierunku studiów, wpływ na decyzje podejmowane w środowisku lokalnym oraz nasza przyszłość. Młodzi ludzie chcieliby mieć większy wpływ na to, co dzieje się w ich środowiskach lokalnych. Mają duże oczekiwania wobec władzy. W związku z tym, po uprzednim przygotowaniu pytań, odbyliśmy spotkanie z burmistrzem i radnymi Prienai..

Przebieg projektu

Następnego dnia, po udanej dyskusji wybraliśmy się na zwiedzanie Wilna. Odwiedziliśmy parlament litewski i stare miasto. Stolica wydała się nam uroczym miejscem ze względu na swoje walory kulturowe. Rolę przewodników pełniła grupa litewska
Jednym z naszych zadań było sprawdzenie, w jaki sposób problemy nurtujące uczestników projektu znajdują odzwierciedlenie w prasie lokalnej, gazetach szkolnych, na lokalnych portalach internetowych. Po przeanalizowaniu tego zagadnienia obie grupy: polska i litewska, napisały listy do redakcji lokalnych gazet, w których zawarły swoje wnioski obejmujące ten problem.

Przebieg projektu

Podsumowując, projekt „Europa lokalnie: nadzieje i obawy” pomógł zrozumieć nam – młodym ludziom, że możemy mieć realny wpływ na decyzje podejmowane w naszych lokalnych społecznościach. Mogliśmy również zawrzeć nowe znajomości z zagranicznymi rówieśnikami.

Anna Radziszewska z kl. III b